Novice, 2016-2017, Minor Hockey - Local League (Western Ontario Athletic Association)

PrintAll Novice Standings
Jump To:
Novice Regular Season
Oct 02, 2016-Feb 25, 2017
WEST
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1Mitchell Meteors161600321.00014570.95410-0-0WON 16
2Goderich Sailors161510300.938113140.8909-1-0WON 1
3BCH Ice Dogs 2161150220.68858310.6528-2-0WON 5
4Wingham Ironmen 1 Blue161042220.68885430.6647-2-1LOST 1
5Central Perth LL161060200.62580490.6207-3-0LOST 1
6BCH Ice Dogs 116871170.53142380.5254-5-1LOST 2
7Wingham Ironmen 3 White16673150.46949630.4385-3-2WON 1
8Wingham Ironmen 2 Yellow16682140.43875960.4393-5-2TIED 1
9Lucknow Sepoys16210480.250391170.2501-7-2TIED 1
10Zurich Thunder16212260.18822890.1982-8-0WON 1
11Blyth-Brussels Crusaders16113240.12518930.1620-10-0LOST 10
12Seaforth Stars16014220.06312980.1090-9-1LOST 5
Oct 02, 2016-Feb 25, 2017
EAST
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1Howick Hornets181701350.972157450.77710-0-0WON 13
2Hanover Falcons 2171610320.941115330.7779-1-0WON 6
3Hanover Falcons 1161330260.813107510.6777-3-0WON 1
4Listowel Cyclones 1 Black181251250.69474530.5837-3-0WON 5
5Listowel Cyclones 3 White181053230.63992470.6627-2-1WON 4
6Walkerton Capitals17962200.58865520.5566-3-1LOST 1
7Listowel Cyclones 2 Red18882180.50066690.4894-5-1WON 1
8Mt. Forest Rams16772160.50063440.5894-4-2LOST 1
9South Bruce Blades175111110.32445830.3523-7-0LOST 3
10Wallace Sabres18414080.222491230.2853-7-0LOST 3
11Minto Mad Dogs18315060.167401220.2471-9-0LOST 4
12West Grey Warriors17214150.14720740.2132-8-0LOST 1
13Drayton Defenders18017110.028321290.1990-10-0LOST 12
Oct 03, 2016-Feb 25, 2017
North
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1Saugeen Shores Storm 1161321270.84499240.8058-2-0WON 7
2Shallow Lake Lakers 2161123250.78181330.7117-2-1LOST 1
3Shallow Lake Lakers 1161141230.71960330.6458-1-1WON 3
4Saugeen Shores Storm 316925230.71980290.7344-2-4WON 1
5Saugeen Shores Storm 416934220.68861430.5876-2-2WON 1
6AEMHA Ice Dogs White16853190.59465410.6138-1-1WON 1
7Saugeen Shores Storm 216772160.50063460.5783-5-2TIED 1
8AEMHA Ice Dogs Red16682140.43848530.4753-5-2LOST 1
9TCDMHA Rebels 116412080.25018620.2253-7-0LOST 1
10Owen Sound Jr. Attack 116412080.25048720.4002-8-0WON 1
11Owen Sound Jr. Attack 216212260.18821670.2392-7-1LOST 1
12Bruce Peninsula Northstars16015110.03161470.0390-9-1LOST 9

Novice Central South Playoffs

Bracket

  • Feb 07-Mar 13
    Maroon West
    TeamGPWLTPts
    1Mitchell64119
    2Wingham 1 Blue63217
    3Goderich62315
    4BCH 261413
    DateVisitorHome
    Feb 09
    6:00P
    Goderich9BCH 21
    Feb 18
    5:45P
    Wingham 1 Blue3Mitchell2
    Feb 19
    3:00P
    Goderich0Wingham 1 Blue1
    Feb 21
    6:00P
    Wingham 1 Blue2Goderich2
    Feb 23
    6:00P
    Mitchell2BCH 22
    Feb 25
    11:00A
    BCH 22Goderich3
    Feb 26
    4:00P
    Mitchell3Wingham 1 Blue2
    Mar 01
    6:00P
    Mitchell2Goderich1
    Mar 04
    3:00P
    Goderich0Mitchell2
    Mar 04
    4:00P
    BCH 21Wingham 1 Blue3
    Mar 05
    1:30P
    Wingham 1 Blue1BCH 23
    Mar 09
    6:00P
    BCH 20Mitchell2
  • Maroon East
    TeamGPWLTPts
    1Hanover 2651010
    2Hanover 1651010
    3Listowel 3 White61502
    4Listowel 1 Black61502
    DateVisitorHome
    Feb 11
    9:00A
    Listowel 1 Black0Hanover 14
    Feb 11
    1:00P
    Hanover 28Listowel 3 White2
    Feb 14
    6:30P
    Listowel 3 White2Listowel 1 Black3
    Feb 18
    9:00A
    Listowel 3 White4Hanover 17
    Feb 18
    10:00A
    Listowel 1 Black2Hanover 24
    Feb 20
    7:00P
    Hanover 26Listowel 1 Black1
    Feb 21
    6:30P
    Hanover 13Listowel 1 Black0
    Feb 24
    6:00P
    Listowel 1 Black0Listowel 3 White11
    Feb 25
    10:00A
    Hanover 15Hanover 24
    Feb 26
    4:00P
    Listowel 3 White2Hanover 210
    Mar 04
    1:00P
    Hanover 16Listowel 3 White4
    Mar 06
    6:30P
    Hanover 25Hanover 13
  • Feb 28-Apr 02
    Maroon Final
    TeamGPWLTPts
    1Mitchell32104
    2Hanover 231202
    DateVisitorHome
    Mar 19
    4:40P
    Hanover 23Mitchell2
    Mar 25
    2:00P
    Mitchell4Hanover 20
    Mar 26
    12:00P
    Hanover 21Mitchell3
  • Silver West
    TeamGPWLTPts
    1Central Perth LL650111
    2Wingham 2 Yellow63306
    3BCH 162404
    4Wingham 3 White61413
    DateVisitorHome
    Feb 11
    9:00A
    Wingham 3 White3Central Perth LL6
    Feb 12
    4:00P
    BCH 14Wingham 2 Yellow3
    Feb 16
    6:15P
    Wingham 2 Yellow6Wingham 3 White5
    Feb 18
    9:00A
    Wingham 2 Yellow2Central Perth LL10
    Feb 19
    1:30P
    Wingham 3 White4BCH 11
    Feb 26
    5:00P
    BCH 13Wingham 3 White2
    Mar 04
    9:00A
    BCH 12Central Perth LL3
    Mar 04
    1:00P
    Central Perth LL9BCH 13
    Mar 05
    4:00P
    Central Perth LL3Wingham 3 White3
    Mar 09
    6:15P
    Wingham 3 White5Wingham 2 Yellow8
    Mar 11
    1:00P
    Wingham 2 Yellow7BCH 16
    Mar 12
    4:00P
    Central Perth LL4Wingham 2 Yellow3
  • Silver East
    TeamGPWLTPts
    1Walkerton660012
    2Mt. Forest64208
    3Listowel 2 Red62404
    4South Bruce60600
    DateVisitorHome
    Feb 12
    2:00P
    Mt. Forest5South Bruce4
    Feb 18
    12:00P
    Mt. Forest3Listowel 2 Red2
    Feb 19
    1:00P
    Listowel 2 Red2Mt. Forest3
    Feb 19
    2:00P
    Walkerton5South Bruce2
    Feb 21
    6:30P
    South Bruce3Mt. Forest4
    Feb 24
    7:00P
    Listowel 2 Red6South Bruce1
    Feb 25
    12:00P
    Walkerton9Listowel 2 Red1
    Feb 26
    8:15A
    Mt. Forest1Walkerton5
    Feb 28
    6:30P
    Walkerton4Mt. Forest1
    Mar 03
    5:50P
    South Bruce0Walkerton5
    Mar 04
    12:00P
    South Bruce1Listowel 2 Red6
    Mar 05
    8:30A
    Listowel 2 Red0Walkerton9
  • Feb 28-Apr 02
    Silver Final
    TeamGPWLTPts
    1Central Perth LL32104
    2Walkerton31202
    DateVisitorHome
    Mar 19
    5:30P
    Central Perth LL2Walkerton8
    Mar 25
    3:00P
    Walkerton3Central Perth LL8
    Mar 26
    12:00P
    Central Perth LL2Walkerton1
  • White West
    TeamGPWLTPts
    1Lucknow660012
    2Seaforth63306
    3Blyth-Brussels63306
    4Zurich60600
    DateVisitorHome
    Feb 11
    11:30A
    Lucknow4Blyth-Brussels2
    Feb 12
    12:00P
    Blyth-Brussels1Zurich0
    Feb 16
    5:30P
    Zurich2Seaforth3
    Feb 18
    11:00A
    Seaforth0Blyth-Brussels1
    Feb 19
    12:00P
    Lucknow2Zurich1
    Feb 24
    6:30P
    Seaforth6Zurich1
    Feb 25
    11:30A
    Seaforth2Lucknow5
    Feb 25
    11:30A
    Zurich2Blyth-Brussels6
    Feb 26
    1:30P
    Blyth-Brussels0Lucknow6
    Mar 05
    9:30A
    Zurich1Lucknow4
    Mar 08
    6:30P
    Blyth-Brussels2Seaforth5
    Mar 11
    4:00P
    Lucknow1Seaforth0
  • White East
    TeamGPWLTPts
    1West Grey650111
    2Drayton63306
    3Wallace62315
    4Minto61502
    DateVisitorHome
    Feb 13
    7:00P
    Wallace7Drayton2
    Feb 19
    6:00P
    West Grey2Wallace2
    Feb 20
    7:00P
    West Grey5Drayton1
    Feb 25
    4:00P
    Minto4Wallace5
    Feb 26
    12:30P
    Drayton4West Grey10
    Feb 28
    6:00P
    Drayton6Minto2
    Mar 02
    6:00P
    Minto0West Grey7
    Mar 05
    12:30P
    Wallace5West Grey6
    Mar 06
    7:00P
    Minto2Drayton4
    Mar 08
    6:00P
    West Grey8Minto2
    Mar 11
    4:00P
    Drayton7Wallace4
    Mar 12
    2:30P
    Wallace2Minto3
  • Feb 28-Apr 02
    White Final
    TeamGPWLTPts
    1West Grey22004
    2Lucknow20200
    DateVisitorHome
    Mar 21
    7:00P
    West Grey5Lucknow1
    Mar 23
    6:30P
    Lucknow3West Grey4
       

Novice North Playoffs

Bracket

  • Feb 07-Mar 06
    North Maroon
    TeamGPWLTPts
    1Saugeen Shores 3660012
    2Shallow Lake 163306
    3Shallow Lake 262404
    4Saugeen Shores 161502
    DateVisitorHome
    Feb 11
    12:30P
    Saugeen Shores 12Saugeen Shores 33
    Feb 12
    12:30P
    Shallow Lake 22Saugeen Shores 13
    Feb 17
    5:30P
    Shallow Lake 13Shallow Lake 22
    Feb 18
    11:30A
    Saugeen Shores 33Shallow Lake 11
    Feb 19
    12:30P
    Shallow Lake 13Saugeen Shores 12
    Feb 25
    1:00P
    Saugeen Shores 31Shallow Lake 20
    Feb 26
    4:30P
    Saugeen Shores 14Shallow Lake 25
    Mar 01
    5:00P
    Saugeen Shores 32Saugeen Shores 11
    Mar 03
    5:00P
    Shallow Lake 23Shallow Lake 12
    Mar 04
    10:00A
    Saugeen Shores 11Shallow Lake 12
    Mar 04
    12:30P
    Shallow Lake 22Saugeen Shores 33
    Mar 05
    12:30P
    Shallow Lake 11Saugeen Shores 32
  • Feb 07-Mar 06
    North White
    TeamGPWLTPts
    1Saugeen Shores 464119
    2AEMHA White63217
    3Saugeen Shores 263306
    4AEMHA Red61502
    DateVisitorHome
    Feb 11
    1:30P
    AEMHA Red0Saugeen Shores 41
    Feb 12
    6:00P
    AEMHA White5AEMHA Red2
    Feb 15
    7:00P
    Saugeen Shores 23AEMHA Red2
    Feb 15
    7:00P
    Saugeen Shores 43AEMHA White1
    Feb 22
    5:00P
    Saugeen Shores 23Saugeen Shores 42
    Feb 22
    7:00P
    AEMHA Red2AEMHA White1
    Feb 25
    1:30P
    AEMHA White1Saugeen Shores 41
    Feb 26
    1:30P
    AEMHA Red0Saugeen Shores 23
    Mar 01
    7:00P
    Saugeen Shores 44AEMHA Red1
    Mar 01
    7:00P
    Saugeen Shores 22AEMHA White6
    Mar 03
    5:00P
    Saugeen Shores 41Saugeen Shores 20
    Mar 05
    1:30P
    AEMHA White4Saugeen Shores 20
  • Feb 07-Mar 06
    North Builders
    TeamGPWLTPts
    1TCDMHA 1660012
    2Owen Sound 164208
    3Owen Sound 262404
    4Bruce Peninsula60600
    DateVisitorHome
    Feb 11
    11:00A
    TCDMHA 17Owen Sound 20
    Feb 12
    12:15P
    Owen Sound 22Owen Sound 14
    Feb 15
    6:00P
    Owen Sound 11TCDMHA 14
    Feb 19
    4:00P
    TCDMHA 17Owen Sound 13
    Feb 22
    6:00P
    Owen Sound 110Bruce Peninsula1
    Feb 24
    7:00P
    TCDMHA 17Bruce Peninsula0
    Feb 25
    10:00A
    Bruce Peninsula2TCDMHA 17
    Feb 25
    12:15P
    Owen Sound 13Owen Sound 21
    Feb 26
    6:30P
    Bruce Peninsula0Owen Sound 29
    Mar 03
    7:00P
    Owen Sound 21Bruce Peninsula0
    Mar 04
    10:00A
    Owen Sound 22TCDMHA 15
    Mar 05
    12:15P
    Bruce Peninsula3Owen Sound 110
  • Feb 28-Apr 02
    Championship
    TeamGPWLTPts
    1Saugeen Shores 332104
    2Shallow Lake 131202
    DateVisitorHome
    Mar 06
    6:00P
    Saugeen Shores 32Shallow Lake 14
    Mar 07
    5:00P
    Shallow Lake 10Saugeen Shores 33
    Mar 10
    5:00P
    Saugeen Shores 31Shallow Lake 10
  • Feb 28-Apr 02
    Consolation Championship
    TeamGPWLTPts
    1Saugeen Shores 422004
    2AEMHA White20200
    DateVisitorHome
    Mar 11
    1:30P
    AEMHA White1Saugeen Shores 42
    Mar 21
    6:00P
    Saugeen Shores 44AEMHA White2
       
  • Feb 28-Apr 02
    Builder Champs
    TeamGPWLTPts
    1TCDMHA 122004
    2Owen Sound 120200
    DateVisitorHome
    Mar 17
    7:00P
    TCDMHA 13Owen Sound 12
    Mar 18
    10:00A
    Owen Sound 13TCDMHA 14
       

Game Data Last Updated: Oct 20, 2:42 AM, Next Update: Oct 30, 2:42 AM
Printed from woaa.on.ca on Wednesday, October 21, 2020 at 1:01 AM