Novice, 2017-2018, Boys Rep (Western Ontario Athletic Association)

PrintAll Novice Standings
Jump To:
Novice Regular Season
Maroon
Sep 01, 2017-Feb 24, 2018
TeamGPWLTPtsW %GFGADiffGF %Last 10Streak
202000401.0001648+1560.95310-0-0WON 20
201451290.7257639+370.6617-2-1WON 1
201262260.6506643+230.6066-3-1LOST 1
207121150.3754765-180.4204-5-1WON 1
20316170.17516131-1150.1092-8-0LOST 2
20118130.07520103-830.1631-9-0LOST 2
White
Sep 01, 2017-Feb 24, 2018
TeamGPWLTPtsW %GFGADiffGF %Last 10Streak
202000401.00018217+1650.91510-0-0WON 20
201541310.7759741+560.7037-2-1TIED 1
207103170.4252867-390.2953-5-2TIED 1
20587170.4254173-320.3601-5-4TIED 2
204133110.2753093-630.2443-6-1LOST 1
20117240.1001299-870.1081-8-1LOST 3
Red
Sep 01, 2017-Feb 24, 2018
TeamGPWLTPtsW %GFGADiffGF %Last 10Streak
201811370.92514045+950.7579-1-0LOST 1
201442300.7506041+190.5947-2-1WON 1
201091210.5256678-120.4585-5-0WON 1
207130140.3506780-130.4562-8-0WON 1
20415190.2253787-500.2982-7-1WON 1
20415190.2254685-390.3513-7-0LOST 1
Blue
Sep 01, 2017-Feb 24, 2018
TeamGPWLTPtsW %GFGADiffGF %Last 10Streak
201802380.95014248+940.7479-0-1WON 9
201172240.6009792+50.5136-4-0WON 2
20983210.5257877+10.5036-3-1WON 2
20794180.4507069+10.5042-5-3LOST 3
204142100.2504186-450.3232-7-1LOST 5
20415190.22550106-560.3213-7-0LOST 1

Novice McClure
Feb 11-Feb 25
Series A
TeamGPWLTPts
Minto Mad Dogs22004
Mt. Forest Rams20200
DateVisitorHome
Feb 20
5:30P
Minto Mad Dogs6Mt. Forest Rams0
Feb 22
6:30P
Mt. Forest Rams1Minto Mad Dogs5
   
Feb 11-Feb 25
Series B
TeamGPWLTPts
Shallow Lake Lakers22004
West Grey Warriors20200
DateVisitorHome
Feb 17
10:00A
West Grey Warriors0Shallow Lake Lakers8
Feb 18
2:45P
Shallow Lake Lakers3West Grey Warriors0
   
Feb 11-Feb 25
Series C
TeamGPWLTPts
Blyth-Brussels Crusaders32104
AEMHA Ice Dogs31202
DateVisitorHome
Feb 17
3:30P
AEMHA Ice Dogs0Blyth-Brussels Crusaders8
Feb 18
12:00P
Blyth-Brussels Crusaders3AEMHA Ice Dogs5
Feb 24
11:00A
AEMHA Ice Dogs4Blyth-Brussels Crusaders5
Feb 11-Mar 11
Series D
TeamGPWLTPts
AEMHA Ice Dogs43106
Mt. Forest Rams42204
West Grey Warriors41302
DateVisitorHome
Feb 26
6:30P
Mt. Forest Rams3West Grey Warriors1
Mar 01
6:30P
AEMHA Ice Dogs3West Grey Warriors4
Mar 04
3:30P
Mt. Forest Rams1AEMHA Ice Dogs2
Mar 06
6:30P
West Grey Warriors0Mt. Forest Rams9
Mar 10
10:00A
AEMHA Ice Dogs3Mt. Forest Rams1
Mar 11
4:00P
West Grey Warriors1AEMHA Ice Dogs5
Feb 11-Mar 11
Series E
TeamGPWLTPts
Blyth-Brussels Crusaders43106
Minto Mad Dogs42204
Shallow Lake Lakers41302
DateVisitorHome
Feb 28
7:10P
Blyth-Brussels Crusaders4Minto Mad Dogs5
Mar 03
11:00A
Shallow Lake Lakers4Blyth-Brussels Crusaders5
Mar 04
4:00P
Blyth-Brussels Crusaders5Shallow Lake Lakers2
Mar 07
6:00P
Minto Mad Dogs3Blyth-Brussels Crusaders4
Mar 10
12:00P
Minto Mad Dogs4Shallow Lake Lakers3
Mar 11
6:00P
Shallow Lake Lakers2Minto Mad Dogs1
Feb 11-Mar 31
Consolation Final
TeamGPWLTPts
AEMHA Ice Dogs22004
Mt. Forest Rams20200
DateVisitorHome
Mar 18
3:00P
Mt. Forest Rams3AEMHA Ice Dogs4
Mar 22
7:30P
AEMHA Ice Dogs4Mt. Forest Rams3
   
Feb 11-Mar 31
Championship Final
TeamGPWLTPts
Blyth-Brussels Crusaders43106
Minto Mad Dogs41302
DateVisitorHome
Mar 14
6:00P
Minto Mad Dogs3Blyth-Brussels Crusaders6
Mar 20
6:30P
Blyth-Brussels Crusaders2Minto Mad Dogs1
Mar 27
6:00P
Blyth-Brussels Crusaders2Minto Mad Dogs5
Mar 28
6:00P
Minto Mad Dogs3Blyth-Brussels Crusaders4

Novice Twolan
Feb 11-Feb 25
Series A
TeamGPWLTPts
Hanover Falcons22004
Mitchell Meteors20200
DateVisitorHome
Feb 17
3:45P
Hanover Falcons7Mitchell Meteors0
Feb 24
11:00A
Mitchell Meteors0Hanover Falcons8
   
Feb 11-Feb 25
Series B
TeamGPWLTPts
Kincardine Kinucks22004
Listowel Cyclones20200
DateVisitorHome
Feb 17
3:30P
Listowel Cyclones0Kincardine Kinucks5
Feb 20
7:00P
Kincardine Kinucks9Listowel Cyclones0
   
Feb 11-Feb 25
Series C
TeamGPWLTPts
Saugeen Shores Storm31024
Walkerton Capitals30122
DateVisitorHome
Feb 15
6:00P
Walkerton Capitals5Saugeen Shores Storm5
Feb 19
5:00P
Saugeen Shores Storm7Walkerton Capitals4
Feb 23
6:00P
Walkerton Capitals4Saugeen Shores Storm4
Feb 11-Mar 11
Series D
TeamGPWLTPts
Listowel Cyclones43017
Mitchell Meteors42204
Walkerton Capitals40311
DateVisitorHome
Feb 25
4:30P
Listowel Cyclones4Mitchell Meteors1
Mar 01
7:00P
Mitchell Meteors3Listowel Cyclones4
Mar 02
6:00P
Mitchell Meteors2Walkerton Capitals1
Mar 03
3:00P
Walkerton Capitals2Mitchell Meteors3
Mar 06
6:00P
Walkerton Capitals5Listowel Cyclones5
Mar 09
7:00P
Listowel Cyclones1Walkerton Capitals0
Feb 11-Mar 11
Series E
TeamGPWLTPts
Kincardine Kinucks44008
Hanover Falcons42204
Saugeen Shores Storm40400
DateVisitorHome
Feb 27
6:00P
Kincardine Kinucks3Hanover Falcons2
Mar 03
11:00A
Saugeen Shores Storm0Hanover Falcons5
Mar 04
1:15P
Hanover Falcons3Saugeen Shores Storm0
Mar 07
7:15P
Hanover Falcons2Kincardine Kinucks8
Mar 10
6:00P
Saugeen Shores Storm0Kincardine Kinucks4
Mar 11
11:00A
Kincardine Kinucks5Saugeen Shores Storm2
Feb 11-Mar 31
Consolation Final
TeamGPWLTPts
Listowel Cyclones33006
Mitchell Meteors30300
DateVisitorHome
Mar 18
5:45P
Listowel Cyclones4Mitchell Meteors0
Mar 19
7:00P
Mitchell Meteors0Listowel Cyclones2
Mar 21
6:00P
Listowel Cyclones2Mitchell Meteors1
Feb 11-Mar 31
Championship Final
TeamGPWLTPts
Kincardine Kinucks22004
Hanover Falcons20200
DateVisitorHome
Mar 18
3:15P
Hanover Falcons1Kincardine Kinucks3
Mar 20
6:00P
Kincardine Kinucks3Hanover Falcons1
   

Novice Hodges
Feb 11-Feb 25
Series A
TeamGPWLTPts
Drayton Defenders32104
Wingham Ironmen31202
DateVisitorHome
Feb 18
4:00P
Drayton Defenders3Wingham Ironmen2
Feb 24
10:45A
Wingham Ironmen3Drayton Defenders1
Feb 25
3:00P
Drayton Defenders6Wingham Ironmen2
Feb 11-Feb 25
Series B
TeamGPWLTPts
Howick Hornets32015
BCH Ice Dogs30211
DateVisitorHome
Feb 21
6:45P
BCH Ice Dogs3Howick Hornets7
Feb 24
1:00P
Howick Hornets3BCH Ice Dogs3
Feb 25
10:00A
BCH Ice Dogs1Howick Hornets2
Feb 11-Feb 25
Series C
TeamGPWLTPts
Ripley Wolves33006
Central Perth Rep30300
DateVisitorHome
Feb 16
6:00P
Ripley Wolves5Central Perth Rep1
Feb 17
12:00P
Central Perth Rep2Ripley Wolves4
Feb 23
6:00P
Ripley Wolves6Central Perth Rep2
Feb 11-Mar 11
Series D
TeamGPWLTPts
BCH Ice Dogs43106
Central Perth Rep42204
Wingham Ironmen41302
DateVisitorHome
Mar 02
6:00P
BCH Ice Dogs3Wingham Ironmen1
Mar 04
1:30P
Wingham Ironmen0BCH Ice Dogs1
Mar 06
6:15P
Central Perth Rep1Wingham Ironmen5
Mar 08
6:00P
Central Perth Rep1BCH Ice Dogs0
Mar 09
6:00P
Wingham Ironmen1Central Perth Rep3
Mar 11
12:30P
BCH Ice Dogs3Central Perth Rep1
Feb 11-Mar 15
Series E
TeamGPWLTPts
Drayton Defenders44008
Ripley Wolves52304
Howick Hornets51402
DateVisitorHome
Feb 28
7:00P
Drayton Defenders7Howick Hornets2
Mar 03
2:00P
Drayton Defenders9Ripley Wolves3
Mar 04
2:30P
Howick Hornets1Drayton Defenders6
Mar 07
7:00P
Ripley Wolves3Howick Hornets5
Mar 10
10:45A
Ripley Wolves1Drayton Defenders5
Mar 11
2:30P
Howick Hornets3Ripley Wolves4
Mar 14
7:00P
Ripley Wolves8Howick Hornets3
Feb 11-Mar 31
Consolation Final
TeamGPWLTPts
BCH Ice Dogs43106
Central Perth Rep41302
DateVisitorHome
Mar 16
6:00P
BCH Ice Dogs2Central Perth Rep1
Mar 18
12:30P
Central Perth Rep5BCH Ice Dogs1
Mar 24
12:00P
Central Perth Rep3BCH Ice Dogs4
Mar 25
12:30P
BCH Ice Dogs2Central Perth Rep1
Feb 11-Mar 31
Championship Final
TeamGPWLTPts
Drayton Defenders33006
Ripley Wolves30300
DateVisitorHome
Mar 17
10:45A
Ripley Wolves0Drayton Defenders5
Mar 18
10:00A
Drayton Defenders4Ripley Wolves2
Mar 21
7:00P
Ripley Wolves2Drayton Defenders4

Novice Jacobi
Feb 11-Feb 25
Series A
TeamGPWLTPts
South Bruce Blades32015
Seaforth Stars30211
DateVisitorHome
Feb 15
6:00P
Seaforth Stars3South Bruce Blades3
Feb 20
6:00P
South Bruce Blades3Seaforth Stars2
Feb 22
6:30P
South Bruce Blades2Seaforth Stars1
Feb 11-Feb 25
Series B
TeamGPWLTPts
Bruce Peninsula Northstars22004
TCDMHA Rebels20200
DateVisitorHome
Feb 17
10:00A
TCDMHA Rebels1Bruce Peninsula Northstars3
Feb 24
1:30P
Bruce Peninsula Northstars3TCDMHA Rebels2
   
Feb 11-Feb 25
Series C
TeamGPWLTPts
Arthur Vipers32104
Goderich Sailors31202
DateVisitorHome
Feb 21
6:00P
Arthur Vipers2Goderich Sailors3
Feb 23
7:00P
Goderich Sailors1Arthur Vipers2
Feb 24
4:00P
Goderich Sailors1Arthur Vipers2
Feb 11-Mar 11
Series D
TeamGPWLTPts
Goderich Sailors43017
Seaforth Stars42204
TCDMHA Rebels40311
DateVisitorHome
Feb 28
6:00P
Seaforth Stars1Goderich Sailors2
Mar 03
12:00P
TCDMHA Rebels0Goderich Sailors4
Mar 03
4:00P
TCDMHA Rebels0Seaforth Stars3
Mar 04
2:00P
Goderich Sailors2TCDMHA Rebels2
Mar 07
6:30P
Seaforth Stars3TCDMHA Rebels1
Mar 08
7:45P
Goderich Sailors3Seaforth Stars2
Feb 11-Mar 11
Series E
TeamGPWLTPts
Arthur Vipers43106
South Bruce Blades43106
Bruce Peninsula Northstars40400
DateVisitorHome
Feb 25
3:30P
South Bruce Blades2Bruce Peninsula Northstars1
Mar 03
12:00P
Arthur Vipers1South Bruce Blades3
Mar 04
4:30P
Arthur Vipers4Bruce Peninsula Northstars2
Mar 06
7:00P
South Bruce Blades2Arthur Vipers4
Mar 09
7:00P
Bruce Peninsula Northstars0Arthur Vipers2
Mar 10
12:00P
Bruce Peninsula Northstars5South Bruce Blades6
Feb 11-Mar 31
Consolation Final
TeamGPWLTPts
Seaforth Stars33006
Goderich Sailors30300
DateVisitorHome
Mar 20
6:00P
Seaforth Stars5Goderich Sailors2
Mar 21
7:00P
Goderich Sailors3Seaforth Stars7
Mar 24
12:00P
Seaforth Stars4Goderich Sailors2
Feb 11-Mar 31
Championship Final
TeamGPWLTPts
Arthur Vipers63217
South Bruce Blades62315
DateVisitorHome
Mar 17
3:00P
South Bruce Blades2Arthur Vipers2
Mar 18
4:30P
Arthur Vipers4South Bruce Blades7
Mar 22
6:00P
South Bruce Blades2Arthur Vipers4
Mar 24
1:30P
Arthur Vipers1South Bruce Blades4
Mar 25
1:30P
South Bruce Blades1Arthur Vipers3
Mar 26
6:30P
Arthur Vipers4South Bruce Blades3

Game Data Last Updated: Aug 17, 1:01 AM, Next Update: Aug 27, 1:01 AM