Novice, 2017-2018, Minor Hockey - Local League (Western Ontario Athletic Association)

PrintAll Novice Standings
Jump To:
Novice Regular Season
West
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1Mitchell Meteors 2161501310.969119170.87510-0-0WON 15
2Zurich Thunder171322280.824125230.8457-2-1WON 1
3BCH Ice Dogs 1 Huron Com171331270.79486320.7296-3-1WON 1
4Mitchell Meteors 1151230240.80099230.8118-2-0WON 5
5Lucknow Sepoys17962200.58847530.4705-3-2LOST 2
6BCH Ice Dogs 2 H Tire17863190.55943450.4895-3-2WON 1
7Blyth-Brussels Crusaders 2 Burgundy17782160.47149590.4544-4-2LOST 1
8Seaforth Stars16673150.46931610.3374-6-0WON 2
9Ripley Wolves16781150.46961650.4844-5-1LOST 2
10Goderich Sailors17692140.41255870.3873-6-1WON 1
11Wingham Ironmen Blue 1174112100.29430770.2801-8-1LOST 2
12Blyth-Brussels Crusaders 1 Black17314060.176431110.2792-8-0LOST 1
13Wingham Ironmen Gold 217213260.17622880.2002-7-1WON 1
14Central Perth LL16015110.03118870.1710-9-1LOST 9
East
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1Wallace Sabres181710340.944131130.91010-0-0WON 14
2Hanover Falcons 1181521310.861105370.7399-0-1WON 8
3Hanover Falcons 2181422300.83376230.7689-0-1WON 8
4Listowel Cyclones 2 Red181332280.77864270.7036-3-1LOST 1
5West Grey Warriors 1181053230.63975490.6055-2-3TIED 1
6Listowel Cyclones 1 White181062220.61150250.6675-3-2TIED 1
7Listowel Cyclones 3 Black18882180.50053650.4494-4-2TIED 1
8South Bruce Blades18882180.50051730.4115-4-1WON 1
9Minto Mad Dogs18783170.47249580.4585-3-2WON 2
10Drayton Defenders 1 Black18594140.38952650.4443-5-2LOST 2
11West Grey Warriors 2185103130.36138630.3761-8-1LOST 1
12Walkerton Capitals184122100.27834630.3512-7-1TIED 1
13Howick Hornets18315060.16719730.2071-9-0LOST 9
14Mt. Forest Rams18214260.16735760.3151-7-2WON 1
15Drayton Defenders 2 Orange18018000.000211430.1280-10-0LOST 18
North A
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1Saugeen Shores Storm 1161312280.87582190.8128-1-1LOST 1
2AEMHA Ice Dogs 3 Black161141230.71961370.6228-2-0LOST 1
3Owen Sound Jr. Attack 1 Gold161051210.65674590.5567-3-0WON 3
4Saugeen Shores Storm 316943210.65681480.6286-3-1WON 1
5AEMHA Ice Dogs 1 Red16313060.18832760.2962-8-0LOST 2
6Bruce Peninsula Northstars16016000.00061210.0470-10-0LOST 16
North B
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1AEMHA Ice Dogs 2 White161123250.78177420.6477-2-1TIED 1
2Saugeen Shores Storm 216862180.56382680.5476-4-0WON 1
3Owen Sound Jr. Attack 2 Red16772160.50051480.5155-4-1TIED 1
4Saugeen Shores Storm 416682140.43856480.5384-4-2WON 3
5Shallow Lake Lakers16592120.37548650.4251-8-1LOST 2
6TCDMHA Rebels16311280.25036550.3962-7-1LOST 2

Novice Central South Playoff

Bracket

  • Feb 01-Apr 08
    Maroon West
    TeamGPWLTPts
    1Mitchell 2853010
    2Mitchell 184408
    3Zurich63306
    4BCH 1 Huron Com83506
    DateVisitorHome
    Feb 08
    6:00P
    Mitchell 25BCH 1 Huron Com0
    Feb 11
    4:30P
    BCH 1 Huron Com1Zurich4
    Feb 15
    6:00P
    Mitchell 13BCH 1 Huron Com4
    Feb 17
    2:00P
    Zurich3Mitchell 22
    Feb 18
    12:00P
    Zurich3Mitchell 12
    Feb 19
    6:30P
    BCH 1 Huron Com3Mitchell 21
    Feb 22
    6:00P
    Mitchell 14BCH 1 Huron Com1
    Feb 24
    12:00P
    Zurich1BCH 1 Huron Com2
    Feb 24
    3:45P
    Mitchell 21Mitchell 10
    Feb 25
    4:30P
    Mitchell 25Zurich4
    Mar 03
    4:00P
    BCH 1 Huron Com3Mitchell 14
    Mar 04
    5:30P
    Mitchell 21Mitchell 16
    Mar 09
    6:50P
    Mitchell 13Mitchell 25
    Mar 10
    1:00P
    Mitchell 12Zurich1
    Mar 10
    3:00P
    BCH 1 Huron Com1Mitchell 27
  • Feb 01-Apr 08
    Maroon East
    TeamGPWLTPts
    1Wallace862012
    2Hanover 2862012
    3Hanover 1853010
    4Listowel 2 Red82604
    5West Grey 181702
    DateVisitorHome
    Feb 11
    11:00A
    Hanover 19West Grey 15
    Feb 13
    6:30P
    Hanover 14Listowel 2 Red3
    Feb 15
    7:00P
    Hanover 23Wallace2
    Feb 17
    9:00A
    Listowel 2 Red3Hanover 15
    Feb 17
    10:00A
    West Grey 10Hanover 24
    Feb 18
    2:30P
    Listowel 2 Red1Hanover 23
    Feb 21
    6:30P
    Hanover 24Listowel 2 Red2
    Feb 24
    9:00A
    Wallace5Hanover 12
    Feb 24
    12:00P
    West Grey 15Listowel 2 Red3
    Feb 25
    10:00A
    Wallace4Hanover 20
    Feb 26
    6:30P
    Hanover 23Hanover 11
    Feb 26
    7:00P
    Listowel 2 Red5Wallace4
    Feb 28
    6:30P
    Wallace7West Grey 10
    Mar 03
    9:00A
    West Grey 12Hanover 16
    Mar 03
    12:00P
    Wallace4Listowel 2 Red1
    Mar 04
    1:30P
    Listowel 2 Red4West Grey 11
    Mar 05
    7:00P
    Hanover 12Wallace6
    Mar 08
    7:00P
    West Grey 11Wallace9
    Mar 10
    9:00A
    Hanover 14Hanover 22
    Mar 11
    1:30P
    Hanover 24West Grey 10
  • Feb 01-Apr 08
    Maroon Final
    TeamGPWLTPts
    1Mitchell 232104
    2Hanover 231202
    DateVisitorHome
    Mar 14
    7:00P
    Mitchell 21Hanover 23
    Mar 20
    7:00P
    Hanover 22Mitchell 23
    Mar 21
    7:00P
    Hanover 21Mitchell 24
  • Feb 01-Apr 08
    Silver West
    TeamGPWLTPts
    1Seaforth853010
    2BCH 2 H Tire84319
    3Ripley84408
    4Blyth-Brussels 2 Burgundy83417
    5Lucknow83506
    DateVisitorHome
    Feb 09
    6:00P
    Seaforth4Blyth-Brussels 2 Burgundy1
    Feb 10
    11:00A
    Ripley3Blyth-Brussels 2 Burgundy2
    Feb 11
    3:00P
    Blyth-Brussels 2 Burgundy0BCH 2 H Tire2
    Feb 17
    12:15P
    BCH 2 H Tire1Lucknow0
    Feb 18
    3:00P
    Ripley0BCH 2 H Tire4
    Feb 19
    5:00P
    Blyth-Brussels 2 Burgundy2Lucknow1
    Feb 24
    9:00A
    BCH 2 H Tire3Blyth-Brussels 2 Burgundy3
    Feb 24
    12:15P
    Seaforth2Lucknow3
    Feb 25
    11:30A
    Lucknow2BCH 2 H Tire1
    Feb 25
    4:30P
    Blyth-Brussels 2 Burgundy2Seaforth3
    Feb 28
    6:00P
    Lucknow2Ripley0
    Feb 28
    6:00P
    BCH 2 H Tire2Seaforth5
    Mar 02
    7:00P
    Blyth-Brussels 2 Burgundy4Ripley1
    Mar 03
    9:00A
    Lucknow1Blyth-Brussels 2 Burgundy4
    Mar 03
    3:00P
    Ripley4Seaforth3
    Mar 04
    12:00P
    Ripley6Lucknow1
    Mar 06
    7:30P
    BCH 2 H Tire0Ripley3
    Mar 07
    6:00P
    Seaforth0BCH 2 H Tire1
    Mar 08
    6:45P
    Lucknow1Seaforth2
    Mar 10
    3:15P
    Seaforth5Ripley2
  • Feb 01-Apr 08
    Silver East
    TeamGPWLTPts
    1Listowel 1 White871014
    2Minto862012
    3Listowel 3 Black83506
    4South Bruce83506
    5Drayton 1 Black81702
    DateVisitorHome
    Feb 10
    2:00P
    Drayton 1 Black0Listowel 1 White2
    Feb 11
    12:00P
    Drayton 1 Black2South Bruce3
    Feb 12
    7:00P
    Listowel 3 Black2Drayton 1 Black3
    Feb 15
    6:30P
    Listowel 1 White3Minto2
    Feb 17
    1:00P
    Minto4Listowel 3 Black3
    Feb 19
    6:30P
    Listowel 3 Black5Minto3
    Feb 20
    6:00P
    Minto3Listowel 1 White2
    Feb 23
    6:00P
    Minto1South Bruce0
    Feb 24
    11:00A
    Listowel 1 White3South Bruce0
    Feb 26
    6:30P
    South Bruce5Listowel 3 Black4
    Feb 26
    7:00P
    Listowel 1 White3Drayton 1 Black2
    Feb 28
    6:20P
    South Bruce5Drayton 1 Black2
    Mar 03
    1:00P
    Listowel 1 White3Listowel 3 Black1
    Mar 04
    12:30P
    Listowel 3 Black3South Bruce2
    Mar 05
    6:30P
    Drayton 1 Black2Minto4
    Mar 06
    6:00P
    South Bruce0Listowel 1 White2
    Mar 07
    6:00P
    South Bruce1Minto3
    Mar 07
    6:30P
    Drayton 1 Black1Listowel 3 Black2
    Mar 08
    6:00P
    Listowel 3 Black2Listowel 1 White3
    Mar 11
    2:00P
    Minto4Drayton 1 Black1
  • Feb 01-Apr 08
    Silver Final
    TeamGPWLTPts
    1Seaforth32104
    2Listowel 1 White31202
    DateVisitorHome
    Mar 16
    7:00P
    Listowel 1 White3Seaforth5
    Mar 17
    12:00P
    Seaforth0Listowel 1 White1
    Mar 22
    7:00P
    Listowel 1 White1Seaforth2
  • Feb 01-Apr 08
    White West
    TeamGPWLTPts
    1Goderich871014
    2Wingham Blue 184408
    3Wingham Gold 283506
    4Blyth-Brussels 1 Black83506
    5Central Perth LL83506
    DateVisitorHome
    Feb 08
    6:15P
    Blyth-Brussels 1 Black3Wingham Gold 24
    Feb 10
    9:00A
    Goderich2Central Perth LL0
    Feb 10
    10:00A
    Wingham Blue 13Blyth-Brussels 1 Black2
    Feb 11
    1:30P
    Central Perth LL0Goderich7
    Feb 14
    6:00P
    Wingham Blue 12Goderich1
    Feb 15
    6:15P
    Wingham Gold 20Wingham Blue 13
    Feb 16
    6:00P
    Wingham Gold 23Blyth-Brussels 1 Black5
    Feb 17
    10:00A
    Goderich9Blyth-Brussels 1 Black1
    Feb 17
    12:45P
    Central Perth LL2Wingham Gold 25
    Feb 22
    6:15P
    Wingham Blue 14Wingham Gold 23
    Feb 24
    2:45P
    Blyth-Brussels 1 Black6Wingham Blue 11
    Feb 25
    1:30P
    Blyth-Brussels 1 Black1Goderich6
    Feb 26
    6:30P
    Wingham Blue 11Central Perth LL2
    Mar 01
    6:15P
    Goderich7Wingham Blue 12
    Mar 04
    1:30P
    Wingham Gold 20Goderich10
    Mar 05
    6:30P
    Central Perth LL2Blyth-Brussels 1 Black3
    Mar 07
    7:00P
    Wingham Gold 24Central Perth LL3
    Mar 08
    6:15P
    Central Perth LL3Wingham Blue 11
    Mar 10
    9:00A
    Blyth-Brussels 1 Black2Central Perth LL4
    Mar 10
    11:30A
    Goderich4Wingham Gold 22
  • Feb 01-Apr 08
    White East
    TeamGPWLTPts
    1West Grey 2870115
    2Mt. Forest853010
    3Walkerton83239
    4Howick81613
    5Drayton 2 Orange81613
    DateVisitorHome
    Feb 10
    9:00A
    Walkerton1West Grey 21
    Feb 11
    1:00P
    Howick0Drayton 2 Orange1
    Feb 12
    7:00P
    West Grey 26Howick1
    Feb 13
    6:30P
    Walkerton4Mt. Forest1
    Feb 14
    6:15P
    Mt. Forest5Drayton 2 Orange2
    Feb 17
    9:00A
    Howick0Walkerton6
    Feb 19
    7:00P
    Mt. Forest6Howick0
    Feb 20
    6:30P
    Drayton 2 Orange0Mt. Forest7
    Feb 23
    6:30P
    West Grey 22Walkerton1
    Feb 24
    10:00A
    West Grey 25Mt. Forest2
    Feb 25
    1:00P
    West Grey 29Drayton 2 Orange1
    Feb 26
    7:00P
    Drayton 2 Orange2Howick6
    Feb 27
    6:30P
    Howick2Mt. Forest6
    Mar 03
    9:00A
    Howick1West Grey 22
    Mar 03
    12:00P
    Mt. Forest6Walkerton5
    Mar 05
    5:30P
    Mt. Forest1West Grey 25
    Mar 05
    7:00P
    Walkerton4Howick4
    Mar 09
    6:00P
    Drayton 2 Orange1Walkerton1
    Mar 10
    9:00A
    Drayton 2 Orange2West Grey 28
    Mar 11
    1:00P
    Walkerton3Drayton 2 Orange2
  • Feb 01-Apr 08
    White Final
    TeamGPWLTPts
    1West Grey 222004
    2Goderich20200
    DateVisitorHome
    Mar 18
    4:00P
    Goderich1West Grey 24
    Mar 25
    1:00P
    West Grey 23Goderich1
       
  • Feb 01-Apr 08
    Elite Final
    TeamGPWLTPts
    1Wallace44008
    2Zurich42204
    3Lucknow40400
    DateVisitorHome
    Mar 11
    11:30A
    Lucknow1Wallace4
    Mar 12
    7:00P
    Zurich1Wallace2
    Mar 18
    4:30P
    Lucknow1Zurich6
    Mar 22
    7:00P
    Wallace5Lucknow0
    Mar 25
    4:30P
    Wallace4Zurich3
    Mar 29
    7:00P
    Zurich6Lucknow3

Novice North Playoffs

Bracket

  • Feb 01-Mar 05
    North Maroon
    TeamGPWLTPts
    1Saugeen Shores 1651010
    2AEMHA 2 White64208
    3AEMHA 3 Black62404
    4Owen Sound 1 Gold61502
    DateVisitorHome
    Feb 09
    7:00P
    AEMHA 2 White3Owen Sound 1 Gold2
    Feb 12
    6:00P
    AEMHA 2 White2Saugeen Shores 13
    Feb 12
    7:00P
    Owen Sound 1 Gold4AEMHA 3 Black2
    Feb 16
    6:00P
    Saugeen Shores 14AEMHA 3 Black0
    Feb 17
    11:00A
    Saugeen Shores 19Owen Sound 1 Gold1
    Feb 18
    2:00P
    Owen Sound 1 Gold4AEMHA 2 White5
    Feb 18
    5:30P
    AEMHA 3 Black1Saugeen Shores 12
    Feb 24
    12:30P
    AEMHA 2 White2AEMHA 3 Black1
    Feb 25
    5:15P
    AEMHA 3 Black4Owen Sound 1 Gold2
    Feb 27
    6:00P
    AEMHA 3 Black5AEMHA 2 White4
    Mar 02
    6:30P
    Saugeen Shores 13AEMHA 2 White4
    Mar 03
    9:00A
    Owen Sound 1 Gold1Saugeen Shores 16
  • Feb 01-Mar 04
    North White
    TeamGPWLTPts
    1Saugeen Shores 3651010
    2Saugeen Shores 264208
    3Saugeen Shores 463306
    4Owen Sound 2 Red60600
    DateVisitorHome
    Feb 10
    12:15P
    Saugeen Shores 23Owen Sound 2 Red1
    Feb 11
    12:15P
    Saugeen Shores 49Owen Sound 2 Red4
    Feb 11
    5:30P
    Saugeen Shores 20Saugeen Shores 33
    Feb 13
    5:00P
    Saugeen Shores 43Saugeen Shores 36
    Feb 14
    5:00P
    Saugeen Shores 44Saugeen Shores 23
    Feb 18
    12:15P
    Saugeen Shores 310Owen Sound 2 Red1
    Feb 20
    5:00P
    Saugeen Shores 27Saugeen Shores 42
    Feb 25
    11:00A
    Owen Sound 2 Red5Saugeen Shores 26
    Feb 27
    5:00P
    Saugeen Shores 37Saugeen Shores 46
    Mar 03
    12:30P
    Saugeen Shores 32Saugeen Shores 25
    Mar 03
    4:00P
    Owen Sound 2 Red2Saugeen Shores 44
    Mar 04
    5:30P
    Owen Sound 2 Red4Saugeen Shores 39
  • Feb 01-Mar 04
    North Builders
    TeamGPWLTPts
    1AEMHA 1 Red651010
    2Shallow Lake64208
    3TCDMHA63306
    4Bruce Peninsula60600
    DateVisitorHome
    Feb 10
    10:00A
    TCDMHA1Shallow Lake6
    Feb 14
    6:00P
    Shallow Lake13Bruce Peninsula2
    Feb 15
    6:00P
    Bruce Peninsula1AEMHA 1 Red6
    Feb 17
    9:00A
    Shallow Lake4TCDMHA5
    Feb 18
    1:00P
    Shallow Lake2AEMHA 1 Red1
    Feb 21
    6:00P
    AEMHA 1 Red7Bruce Peninsula1
    Feb 22
    6:00P
    TCDMHA0AEMHA 1 Red1
    Feb 24
    9:00A
    AEMHA 1 Red3TCDMHA2
    Feb 24
    10:00A
    Bruce Peninsula2Shallow Lake9
    Feb 28
    6:00P
    TCDMHA8Bruce Peninsula1
    Mar 03
    9:00A
    Bruce Peninsula1TCDMHA8
    Mar 03
    10:00A
    AEMHA 1 Red3Shallow Lake1
  • Feb 01-Apr 08
    North Championship
    TeamGPWLTPts
    1Saugeen Shores 122004
    2AEMHA 2 White20200
    DateVisitorHome
    Mar 08
    6:00P
    Saugeen Shores 15AEMHA 2 White3
    Mar 09
    6:00P
    AEMHA 2 White0Saugeen Shores 13
       
  • Feb 01-Apr 08
    North Consolation
    TeamGPWLTPts
    1Saugeen Shores 322004
    2Saugeen Shores 220200
    DateVisitorHome
    Mar 10
    12:00P
    Saugeen Shores 23Saugeen Shores 34
    Mar 14
    5:00P
    Saugeen Shores 34Saugeen Shores 23
       
  • Feb 01-Apr 08
    North Builders Championsip
    TeamGPWLTPts
    1Shallow Lake11002
    2AEMHA 1 Red10100
    DateVisitorHome
    Mar 06
    6:00P
    Shallow Lake3AEMHA 1 Red2
       
       

Game Data Last Updated: Sep 18, 1:03 AM, Next Update: Sep 28, 1:03 AM
Printed from woaa.on.ca on Saturday, September 18, 2021 at 6:01 PM