Novice, 2018-2019, Boys Rep (Western Ontario Athletic Association)

PrintAll Novice Standings
Jump To:
Novice Regular Season
Maroon
Sep 30, 2018-Feb 10, 2019
TeamGPWLTPtsW %GFGADiffGF %Last 10Streak
201631330.82512536+890.7769-1-0WON 2
201451290.7259242+500.6876-3-1WON 1
201163250.6257963+160.5564-5-1WON 1
20839250.6256139+220.6104-2-4TIED 1
201172240.60010944+650.7127-2-1WON 6
205123130.3254471-270.3832-6-2TIED 1
20216260.15031118-870.2081-9-0LOST 9
20217150.12527155-1280.1482-8-0WON 1
White
Sep 30, 2018-Feb 11, 2019
TeamGPWLTPtsW %GFGADiffGF %Last 10Streak
202000401.00015813+1450.92410-0-0WON 20
201361270.6757749+280.6118-2-0WON 7
201091210.5257160+110.5425-5-0WON 2
209101190.4759765+320.5993-6-1LOST 5
206131130.32571132-610.3503-6-1LOST 1
20020000.00029184-1550.1360-10-0LOST 20
Red
Sep 30, 2018-Feb 10, 2019
TeamGPWLTPtsW %GFGADiffGF %Last 10Streak
201910380.95018385+980.68310-0-0WON 12
201622340.85015475+790.6727-2-1LOST 1
201082220.550123107+160.5355-5-0LOST 2
20686180.4508894-60.4842-5-3TIED 1
208111170.42589113-240.4414-5-1TIED 1
205105150.37583124-410.4013-6-1LOST 2
205132120.30072101-290.4164-6-0WON 2
20016440.10056149-930.2730-7-3TIED 1

Novice Twolan
Feb 11-Feb 26
Prelim A
TeamGPWLTPts
Kincardine Kinucks33006
Hanover Falcons30300
DateVisitorHome
Feb 15
8:00P
Hanover Falcons1Kincardine Kinucks2
Feb 16
11:00A
Kincardine Kinucks6Hanover Falcons0
Feb 21
7:00P
Kincardine Kinucks6Hanover Falcons0
Feb 11-Feb 26
Prelim B
TeamGPWLTPts
Mitchell Meteors32104
Listowel Cyclones31202
DateVisitorHome
Feb 20
6:30P
Mitchell Meteors2Listowel Cyclones1
Feb 22
6:50P
Listowel Cyclones4Mitchell Meteors3
Feb 24
4:00P
Mitchell Meteors2Listowel Cyclones1
Feb 11-Feb 26
Prelim C
TeamGPWLTPts
Saugeen Shores Storm32104
Walkerton Capitals31202
DateVisitorHome
Feb 16
3:00P
Saugeen Shores Storm0Walkerton Capitals1
Feb 20
6:15P
Walkerton Capitals2Saugeen Shores Storm4
Feb 23
9:45A
Saugeen Shores Storm5Walkerton Capitals0
Feb 20-Mar 18
consolation semi
TeamGPWLTPts
Listowel Cyclones44008
Walkerton Capitals52304
Hanover Falcons51402
DateVisitorHome
Mar 02
10:00A
Walkerton Capitals6Hanover Falcons3
Mar 03
5:00P
Listowel Cyclones5Walkerton Capitals1
Mar 09
10:00A
Hanover Falcons2Walkerton Capitals1
Mar 13
8:00P
Hanover Falcons1Listowel Cyclones2
Mar 14
7:00P
Listowel Cyclones5Hanover Falcons2
Mar 15
6:00P
Walkerton Capitals1Listowel Cyclones2
Mar 17
5:45P
Hanover Falcons0Walkerton Capitals8
Feb 20-Mar 18
championship semi
TeamGPWLTPts
Kincardine Kinucks44008
Mitchell Meteors52304
Saugeen Shores Storm51402
DateVisitorHome
Mar 02
1:00P
Saugeen Shores Storm3Kincardine Kinucks4
Mar 03
4:40P
Saugeen Shores Storm1Mitchell Meteors3
Mar 06
7:15P
Mitchell Meteors1Saugeen Shores Storm3
Mar 09
2:00P
Kincardine Kinucks3Saugeen Shores Storm2
Mar 16
4:40P
Kincardine Kinucks5Mitchell Meteors3
Mar 17
12:00P
Mitchell Meteors2Kincardine Kinucks6
Mar 23
4:30P
Mitchell Meteors3Saugeen Shores Storm0
Mar 11-Mar 31
consolation final
TeamGPWLTPts
Listowel Cyclones22004
Walkerton Capitals20200
DateVisitorHome
Mar 22
6:00P
Walkerton Capitals2Listowel Cyclones6
Mar 23
3:00P
Listowel Cyclones5Walkerton Capitals2
   
Mar 13-Mar 31
Championship Final
TeamGPWLTPts
Kincardine Kinucks32104
Mitchell Meteors31202
DateVisitorHome
Mar 27
7:00P
Mitchell Meteors0Kincardine Kinucks5
Mar 30
3:00P
Kincardine Kinucks1Mitchell Meteors5
Mar 31
5:45P
Kincardine Kinucks5Mitchell Meteors1

Novice Hodges
Feb 11-Mar 18
Prelim RR
TeamGPWLTPts
AEMHA Ice Dogs871014
Minto Mad Dogs853010
South Bruce Blades84408
Shallow Lake Lakers84408
Wingham Ironmen80800
DateVisitorHome
Feb 16
12:00P
South Bruce Blades6Wingham Ironmen1
Feb 16
1:10P
AEMHA Ice Dogs5Minto Mad Dogs3
Feb 17
4:00P
AEMHA Ice Dogs6Wingham Ironmen1
Feb 22
7:00P
Shallow Lake Lakers2South Bruce Blades4
Feb 23
12:00P
Shallow Lake Lakers1AEMHA Ice Dogs3
Feb 24
3:00P
AEMHA Ice Dogs3Shallow Lake Lakers1
Feb 27
6:00P
South Bruce Blades3Minto Mad Dogs0
Mar 01
6:00P
Minto Mad Dogs3South Bruce Blades2
Mar 02
12:00P
Shallow Lake Lakers7Minto Mad Dogs6
Mar 02
3:30P
Wingham Ironmen1AEMHA Ice Dogs2
Mar 03
3:00P
Wingham Ironmen6Shallow Lake Lakers9
Mar 04
6:00P
South Bruce Blades4AEMHA Ice Dogs6
Mar 06
6:30P
Wingham Ironmen3South Bruce Blades5
Mar 08
7:00P
Minto Mad Dogs3Shallow Lake Lakers2
Mar 09
12:00P
Shallow Lake Lakers3Wingham Ironmen2
Mar 09
3:30P
Minto Mad Dogs3AEMHA Ice Dogs2
Mar 10
3:00P
South Bruce Blades2Shallow Lake Lakers3
Mar 12
6:15P
Minto Mad Dogs5Wingham Ironmen3
Mar 13
6:00P
Wingham Ironmen2Minto Mad Dogs6
Mar 15
7:00P
AEMHA Ice Dogs3South Bruce Blades1
Feb 11-Mar 31
Consolation Final

3rd and 4th from round robin

TeamGPWLTPts
Shallow Lake Lakers22004
South Bruce Blades20200
DateVisitorHome
Mar 23
1:00P
Shallow Lake Lakers4South Bruce Blades3
Mar 24
3:00P
South Bruce Blades2Shallow Lake Lakers5
   
Mar 13-Mar 31
Championship Final

1st and 2nd from round robin

TeamGPWLTPts
AEMHA Ice Dogs22004
Minto Mad Dogs20200
DateVisitorHome
Mar 20
6:00P
Minto Mad Dogs1AEMHA Ice Dogs4
Mar 23
2:10P
AEMHA Ice Dogs6Minto Mad Dogs1
   

Novice Jacobi
Feb 11-Mar 18
Prelim RR
TeamGPWLTPts
Drayton Defenders871014
Huron-Bruce Blizzard862012
Goderich Sailors84408
TCDMHA Rebels83506
Bruce Peninsula Northstars80800
DateVisitorHome
Feb 16
11:00A
Bruce Peninsula Northstars0Huron-Bruce Blizzard4
Feb 20
7:00P
TCDMHA Rebels6Bruce Peninsula Northstars0
Feb 23
2:30P
Huron-Bruce Blizzard4Bruce Peninsula Northstars1
Feb 23
3:00P
TCDMHA Rebels8Goderich Sailors1
Feb 24
4:50P
Huron-Bruce Blizzard1Drayton Defenders6
Mar 02
2:30P
Drayton Defenders3Huron-Bruce Blizzard4
Mar 02
5:30P
Bruce Peninsula Northstars0Goderich Sailors8
Mar 03
4:30P
Bruce Peninsula Northstars1Drayton Defenders12
Mar 05
6:00P
Drayton Defenders8Goderich Sailors3
Mar 06
6:30P
Goderich Sailors4Huron-Bruce Blizzard2
Mar 06
7:30P
TCDMHA Rebels3Drayton Defenders7
Mar 07
6:00P
Huron-Bruce Blizzard4Goderich Sailors0
Mar 07
7:30P
Bruce Peninsula Northstars1TCDMHA Rebels8
Mar 09
10:00A
Goderich Sailors4TCDMHA Rebels1
Mar 09
3:00P
Goderich Sailors4Bruce Peninsula Northstars2
Mar 10
12:00P
Drayton Defenders12Bruce Peninsula Northstars2
Mar 10
3:30P
TCDMHA Rebels1Huron-Bruce Blizzard2
Mar 13
6:30P
Goderich Sailors1Drayton Defenders6
Mar 16
10:00A
Huron-Bruce Blizzard3TCDMHA Rebels2
Mar 17
3:00P
Drayton Defenders4TCDMHA Rebels3
Feb 11-Mar 31
Consolation Final

3rd vs 4th from round robin

TeamGPWLTPts
TCDMHA Rebels22004
Goderich Sailors20200
DateVisitorHome
Mar 26
7:00P
Goderich Sailors2TCDMHA Rebels3
Mar 30
6:30P
TCDMHA Rebels5Goderich Sailors0
   
Feb 11-Mar 31
Championship Final

1st vs 2nd from round robin

TeamGPWLTPts
Drayton Defenders22004
Huron-Bruce Blizzard20200
DateVisitorHome
Mar 19
7:00P
Huron-Bruce Blizzard3Drayton Defenders4
Mar 27
6:00P
Drayton Defenders7Huron-Bruce Blizzard3
   

Novice McClure
Feb 11-Feb 26
Prelim A
TeamGPWLTPts
West Grey Warriors22004
Mt. Forest Rams20200
DateVisitorHome
Feb 19
6:30P
Mt. Forest Rams3West Grey Warriors6
Feb 21
7:30P
West Grey Warriors5Mt. Forest Rams1
   
Feb 11-Feb 26
Prelim B
TeamGPWLTPts
Blyth-Brussels Crusaders32104
BCH Ice Dogs31202
DateVisitorHome
Feb 17
6:00P
BCH Ice Dogs3Blyth-Brussels Crusaders4
Feb 18
6:00P
Blyth-Brussels Crusaders6BCH Ice Dogs7
Feb 20
7:00P
BCH Ice Dogs2Blyth-Brussels Crusaders8
Feb 11-Feb 26
Prelim C
TeamGPWLTPts
Arthur Vipers32104
Central Perth Predators31202
DateVisitorHome
Feb 16
9:00A
Arthur Vipers5Central Perth Predators8
Feb 23
2:00P
Central Perth Predators4Arthur Vipers7
Feb 24
2:30P
Central Perth Predators4Arthur Vipers6
Feb 20-Mar 18
consolation semi
TeamGPWLTPts
Central Perth Predators43106
BCH Ice Dogs42204
Mt. Forest Rams41302
DateVisitorHome
Mar 02
9:00A
Mt. Forest Rams5Central Perth Predators7
Mar 03
10:00A
Central Perth Predators6BCH Ice Dogs2
Mar 09
4:00P
Mt. Forest Rams0BCH Ice Dogs6
Mar 10
12:00P
Central Perth Predators4Mt. Forest Rams10
Mar 16
9:00A
BCH Ice Dogs3Central Perth Predators11
Mar 17
12:00P
BCH Ice Dogs7Mt. Forest Rams3
Feb 20-Mar 18
championship semi
TeamGPWLTPts
West Grey Warriors43106
Arthur Vipers42204
Blyth-Brussels Crusaders41302
DateVisitorHome
Mar 01
6:30P
Blyth-Brussels Crusaders4West Grey Warriors2
Mar 02
9:00A
West Grey Warriors5Blyth-Brussels Crusaders3
Mar 05
6:00P
Blyth-Brussels Crusaders4Arthur Vipers6
Mar 06
6:30P
Arthur Vipers9Blyth-Brussels Crusaders6
Mar 08
7:00P
West Grey Warriors10Arthur Vipers2
Mar 14
7:00P
Arthur Vipers1West Grey Warriors4
Mar 13-Mar 31
Consolation Final
TeamGPWLTPts
Central Perth Predators22004
BCH Ice Dogs20200
DateVisitorHome
Mar 20
7:00P
Central Perth Predators6BCH Ice Dogs4
Mar 22
7:00P
BCH Ice Dogs1Central Perth Predators4
   
Mar 13-Mar 31
Championship Final
TeamGPWLTPts
Arthur Vipers43106
West Grey Warriors41302
DateVisitorHome
Mar 20
7:00P
Arthur Vipers7West Grey Warriors6
Mar 22
7:30P
West Grey Warriors4Arthur Vipers5
Mar 23
12:00P
Arthur Vipers1West Grey Warriors7
Mar 24
2:00P
West Grey Warriors5Arthur Vipers9

Game Data Last Updated: Aug 17, 1:23 AM, Next Update: Aug 27, 1:23 AM