Novice, 2018-2019, Minor Hockey - Local League (Western Ontario Athletic Association)

PrintAll Novice Standings
Jump To:
Novice Regular Season
Oct 08, 2018-Feb 10, 2019
North
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1AEMHA Ice Dogs151410280.9336170.8979-1-0WON 8
2Owen Sound Jr. Attack151122240.80064210.7536-2-2LOST 2
3Shallow Lake Lakers15771150.50033360.4785-5-0WON 1
4Saugeen Shores Storm 115564140.46742370.5323-4-3LOST 1
5Bruce Peninsula Northstars15211260.20014660.1752-7-1TIED 1
6Saugeen Shores Storm 215012330.10011580.1590-8-2LOST 1
Oct 08, 2018-Feb 10, 2019
Central N
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1Walkerton Capitals161600321.00087150.85310-0-0WON 16
2Hanover Falcons151221250.83365160.8028-1-1WON 5
3West Grey Warriors16853190.59438250.6035-3-2TIED 1
4Kincardine Kinucks Bullshooters15753170.56756490.5335-3-2TIED 1
5Howick Hornets16781150.46937710.3435-4-1LOST 2
6Kincardine Kinucks 2 Diggers15672140.46746420.5233-5-2WON 1
7Huron-Bruce Blizzard15210370.23320510.2822-6-2LOST 1
8Mt. Forest Rams16111460.18820590.2531-7-2TIED 1
9South Bruce Blades16112350.15610510.1640-8-2TIED 1
Oct 08, 2018-Feb 10, 2019
Central S
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1Mitchell Meteors 2161312280.875132280.8259-0-1WON 2
2Mitchell Meteors 1161321270.844130260.8339-0-1WON 1
3Seaforth Stars161321270.844122280.8138-2-0LOST 1
4Listowel Cyclones White161150220.68882460.6418-2-0WON 1
5BCH Ice Dogs16880160.50061820.4276-4-0LOST 1
6Zurich Thunder16691130.40652890.3693-6-1LOST 1
7Listowel Cyclones Black166100120.37558730.4432-8-0LOST 4
8Minto Mad Dogs16211370.219191050.1531-7-2WON 1
9Central Perth Predators16113240.12516800.1671-9-0LOST 1
10Drayton Defenders16113240.125171320.1141-9-0LOST 2

Novice Central South Playoffs

Bracket

  • Feb 04-Mar 10
    Maroon North
    TeamGPWLTPts
    1Walkerton651010
    2Hanover63306
    3West Grey61502
    DateVisitorHome
    Feb 16
    10:00A
    West Grey2Hanover1
    Feb 21
    6:00P
    Walkerton6West Grey1
    Feb 23
    2:00P
    West Grey0Walkerton7
    Feb 24
    12:00P
    Hanover1Walkerton2
    Feb 28
    6:00P
    Hanover2West Grey0
    Mar 02
    9:00A
    Walkerton1Hanover3
    Mar 05
    6:00P
    West Grey0Hanover6
    Mar 09
    11:00A
    Hanover1Walkerton3
    Mar 10
    1:30P
    Walkerton5West Grey1
  • Feb 04-Mar 10
    Maroon South
    TeamGPWLTPts
    1Seaforth64208
    2Mitchell 164208
    3Mitchell 263306
    4Listowel White61502
    DateVisitorHome
    Feb 06
    7:00P
    Seaforth1Mitchell 22
    Feb 09
    6:00P
    Listowel White2Mitchell 28
    Feb 10
    9:30A
    Listowel White2Mitchell 110
    Feb 18
    6:00P
    Listowel White2Seaforth1
    Feb 19
    6:00P
    Seaforth8Listowel White2
    Feb 23
    5:45P
    Seaforth4Mitchell 13
    Feb 23
    6:30P
    Mitchell 25Listowel White2
    Feb 24
    3:30P
    Mitchell 24Seaforth5
    Mar 02
    1:00P
    Mitchell 14Listowel White0
    Mar 04
    6:00P
    Mitchell 10Seaforth2
    Mar 09
    3:00P
    Mitchell 20Mitchell 14
    Mar 10
    4:30P
    Mitchell 14Mitchell 21
  • Feb 03-Apr 07
    Maroon Final
    TeamGPWLTPts
    1Mitchell 122004
    2Walkerton20200
    DateVisitorHome
    Mar 15
    6:50P
    Walkerton3Mitchell 15
    Mar 23
    2:00P
    Mitchell 14Walkerton0
       
  • Feb 04-Mar 10
    Silver North
    TeamGPWLTPts
    1Howick64208
    2Kincardine Bullshooters63128
    3Kincardine 2 Diggers60422
    DateVisitorHome
    Feb 16
    3:30P
    Listowel Black4Kincardine Bullshooters4
    Feb 17
    9:00A
    Kincardine Bullshooters3Kincardine 2 Diggers3
    Feb 20
    6:30P
    Kincardine Bullshooters3Howick2
    Feb 23
    3:15P
    Howick5Kincardine Bullshooters4
    Feb 23
    4:30P
    BCH3Kincardine 2 Diggers3
    Feb 24
    12:00P
    Howick4Kincardine 2 Diggers2
    Feb 27
    6:30P
    Kincardine 2 Diggers5Howick7
    Mar 02
    2:00P
    Kincardine 2 Diggers3Kincardine Bullshooters5
    Mar 09
    10:00A
    Zurich4Howick3
  • Feb 04-Mar 10
    Silver South
    TeamGPWLTPts
    1Zurich651010
    2BCH62315
    3Listowel Black61413
    DateVisitorHome
    Feb 09
    3:00P
    Kincardine 2 Diggers3BCH4
    Feb 10
    3:30P
    BCH4Zurich6
    Feb 15
    5:30P
    Listowel Black2Zurich6
    Feb 16
    3:00P
    Zurich5BCH1
    Feb 17
    3:00P
    Zurich5Listowel Black3
    Mar 02
    2:00P
    Listowel Black8BCH3
    Mar 03
    3:00P
    BCH3Listowel Black2
    Mar 05
    6:30P
    Kincardine Bullshooters4Listowel Black1
    Mar 10
    3:30P
    Howick4Zurich1
  • Feb 04-Apr 07
    Silver Final
    TeamGPWLTPts
    1Zurich32104
    2Howick31202
    DateVisitorHome
    Mar 17
    2:00P
    Zurich3Howick1
    Mar 24
    3:30P
    Howick4Zurich2
    Mar 27
    6:30P
    Zurich3Howick0
  • Feb 04-Mar 10
    White North
    TeamGPWLTPts
    1Mt. Forest64119
    2Huron-Bruce64208
    3South Bruce63306
    DateVisitorHome
    Feb 15
    7:00P
    Mt. Forest2South Bruce1
    Feb 16
    12:00P
    South Bruce3Huron-Bruce1
    Feb 17
    9:30A
    Huron-Bruce3Mt. Forest1
    Feb 23
    2:00P
    Mt. Forest2Huron-Bruce1
    Feb 24
    9:30A
    Central Perth Predators1Mt. Forest2
    Feb 26
    7:00P
    Drayton0Huron-Bruce1
    Mar 01
    7:00P
    Huron-Bruce2South Bruce1
    Mar 03
    9:30A
    South Bruce2Mt. Forest3
    Mar 09
    1:00P
    Minto0South Bruce2
  • Feb 04-Mar 10
    White South
    TeamGPWLTPts
    1Central Perth Predators63217
    2Drayton62404
    3Minto61502
    DateVisitorHome
    Feb 09
    11:00A
    Drayton2Central Perth Predators3
    Feb 11
    6:00P
    Minto3Central Perth Predators1
    Feb 16
    10:45A
    Minto0Drayton1
    Feb 16
    11:00A
    Mt. Forest1Central Perth Predators1
    Feb 17
    2:30P
    Central Perth Predators2Minto0
    Feb 20
    6:00P
    South Bruce4Minto3
    Feb 28
    6:30P
    Drayton1Minto0
    Mar 02
    10:45A
    Huron-Bruce2Drayton0
    Mar 03
    1:00P
    Central Perth Predators6Drayton0
  • Feb 04-Apr 07
    White Final
    TeamGPWLTPts
    1Mt. Forest22004
    2Central Perth Predators20200
    DateVisitorHome
    Mar 18
    7:00P
    Mt. Forest3Central Perth Predators1
    Mar 19
    6:30P
    Central Perth Predators1Mt. Forest2
       

Novice North Playoffs

Bracket

  • Feb 14-Mar 11
    Prelim RR
    TeamGPWLTPts
    1Owen Sound550010
    2AEMHA53206
    3Saugeen Shores 153206
    4Shallow Lake53206
    5Saugeen Shores 251402
    6Bruce Peninsula50500
    DateVisitorHome
    Feb 17
    5:30P
    AEMHA8Saugeen Shores 20
    Feb 20
    7:00P
    Shallow Lake1AEMHA0
    Feb 22
    7:30P
    Bruce Peninsula1Owen Sound6
    Feb 23
    10:00A
    Saugeen Shores 12Shallow Lake0
    Feb 23
    11:00A
    AEMHA8Bruce Peninsula0
    Feb 23
    12:00P
    Owen Sound4Saugeen Shores 21
    Feb 24
    11:00A
    Shallow Lake6Saugeen Shores 20
    Feb 26
    6:00P
    Saugeen Shores 11AEMHA3
    Mar 01
    6:00P
    Owen Sound2AEMHA1
    Mar 02
    12:45P
    Shallow Lake3Owen Sound6
    Mar 03
    11:00A
    Bruce Peninsula2Saugeen Shores 17
    Mar 04
    6:30P
    Saugeen Shores 11Owen Sound3
    Mar 08
    5:45P
    Saugeen Shores 21Saugeen Shores 16
    Mar 09
    11:00A
    Saugeen Shores 21Bruce Peninsula0
    Mar 10
    4:00P
    Bruce Peninsula0Shallow Lake4
  • Feb 14-Mar 31
    3rd & 4th Consolation Final
    TeamGPWLTPts
    1Shallow Lake32104
    2Saugeen Shores 131202
    DateVisitorHome
    Mar 17
    1:45P
    Shallow Lake3Saugeen Shores 11
    Mar 23
    10:00A
    Saugeen Shores 13Shallow Lake2
    Mar 24
    11:00A
    Shallow Lake3Saugeen Shores 12
  • Feb 14-Mar 31
    5th & 6th Builders Final
    TeamGPWLTPts
    1Bruce Peninsula22004
    2Saugeen Shores 220200
    DateVisitorHome
    Mar 17
    5:30P
    Bruce Peninsula2Saugeen Shores 21
    Mar 20
    6:00P
    Saugeen Shores 21Bruce Peninsula3
       
  • Feb 14-Mar 31
    1st & 2nd Championship Final
    TeamGPWLTPts
    1Owen Sound32015
    2AEMHA30211
    DateVisitorHome
    Mar 20
    6:15P
    AEMHA0Owen Sound1
    Mar 22
    6:00P
    Owen Sound2AEMHA2
    Mar 23
    1:45P
    AEMHA1Owen Sound2

Game Data Last Updated: Jul 03, 3:23 AM, Next Update: Jul 13, 3:23 AM
Printed from woaa.on.ca on Friday, July 3, 2020 at 3:40 PM