PeeWee, 2016-2017, Minor Hockey - Rep (Western Ontario Athletic Association)

PrintAll PeeWee Standings
Jump To:
PeeWee Regular Season
Sep 29, 2016-Jan 30, 2017
Division 1
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1Mitchell Meteors161411290.906104400.7229-1-0WON 3
2Kincardine Kinucks161321270.84472190.7919-1-0WON 4
3Listowel Cyclones16763170.53146500.4795-3-2TIED 1
4Hanover Falcons166100120.37538390.4944-6-0LOST 2
5Wingham Ironmen165101110.34445880.3383-7-0WON 1
6BCH Ice Dogs16411190.28140630.3882-8-0LOST 8
7Mt. Forest Rams16211370.21929750.2792-6-2WON 1
Sep 29, 2016-Jan 30, 2017
Division 2
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1South Bruce Blades161501310.96967220.7539-0-1WON 8
2West Grey Warriors161051210.65651310.6227-3-0WON 2
3Bruce Peninsula Northstars16754180.56353420.5584-4-2WON 1
4Shallow Lake Lakers16754180.56355440.5566-3-1WON 2
5Saugeen Shores Storm16484120.37535520.4024-4-2TIED 1
6Walkerton Capitals165101110.34450590.4593-7-0WON 1
7TCDMHA Rebels16015110.03117780.1790-10-0LOST 11
Sep 29, 2016-Jan 30, 2017
Division 3
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1Goderich Sailors161330260.81345250.6437-3-0LOST 1
2Drayton Defenders161132240.75078420.6505-3-2WON 1
3Blyth-Brussels Crusaders161033230.71957330.6337-1-2WON 1
4Minto Mad Dogs16763170.53173580.5575-3-2LOST 3
5Lucknow Sepoys16411190.28130490.3803-7-0LOST 1
6Central Perth Rep16412080.25055910.3772-8-0LOST 5
7Arthur Vipers16112350.15648880.3531-7-2WON 1
Sep 29, 2016-Jan 30, 2017
Division 4
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1Zurich Thunder161321270.84473190.7937-2-1WON 4
2Kincardine Kinucks AE161060200.62553330.6168-2-0WON 4
3Listowel Cyclones AE16880160.50039350.5275-5-0LOST 1
4Mitchell Meteors AE16772160.50039460.4594-4-2TIED 1
5BCH Ice Dogs AE16015110.03124950.2020-9-1TIED 1

PeeWee B Playdowns

Bracket

  • Jan 06-Jan 22
    Prelim A
    TeamGPWLTPts
    1Listowel33006
    2Saugeen Shores30300
    DateVisitorHome
    Jan 14
    5:30P
    Saugeen Shores1Listowel5
    Jan 15
    4:15P
    Listowel4Saugeen Shores3
    Jan 16
    6:30P
    Saugeen Shores2Listowel4
  • Jan 15-Feb 05
    Prelim B
    TeamGPWLTPts
    1Kincardine43106
    2Listowel41302
    DateVisitorHome
    Jan 23
    6:30P
    Kincardine4Listowel0
    Jan 28
    5:30P
    Listowel4Kincardine3
    Jan 29
    4:10P
    Kincardine5Listowel4
    Feb 02
    7:15P
    Listowel1Kincardine2

PeeWee CC Playdowns

Bracket

  • Jan 06-Jan 22
    Prelim A
    TeamGPWLTPts
    1BCH33006
    2Walkerton30300
    DateVisitorHome
    Jan 12
    8:00P
    Walkerton2BCH5
    Jan 16
    7:30P
    BCH6Walkerton2
    Jan 17
    6:30P
    Walkerton1BCH7
  • Jan 06-Jan 24
    Prelim B
    TeamGPWLTPts
    1Hanover63217
    2Mt. Forest62315
    DateVisitorHome
    Jan 12
    7:00P
    Hanover3Mt. Forest3
    Jan 14
    6:10P
    Mt. Forest1Hanover3
    Jan 17
    7:30P
    Hanover3Mt. Forest4
    Jan 21
    6:10P
    Mt. Forest2Hanover6
    Jan 22
    2:15P
    Hanover1Mt. Forest2
    Jan 24
    7:00P
    Mt. Forest0Hanover2
  • Jan 06-Feb 05
    Prelim C
    TeamGPWLTPts
    1Mitchell33006
    2BCH30300
    DateVisitorHome
    Jan 24
    6:30P
    Mitchell7BCH1
    Jan 26
    7:30P
    BCH4Mitchell5
    Jan 29
    7:40P
    BCH1Mitchell9
  • Jan 06-Feb 05
    Prelim D
    TeamGPWLTPts
    1Hanover53206
    2Goderich52304
    DateVisitorHome
    Jan 26
    7:45P
    Hanover0Goderich4
    Jan 28
    4:50P
    Goderich2Hanover3
    Jan 31
    7:00P
    Hanover1Goderich2
    Feb 01
    6:00P
    Goderich0Hanover4
    Feb 04
    2:00P
    Hanover2Goderich1

PeeWee C Playdowns

Bracket

  • Jan 06-Jan 22
    Prelim A
    TeamGPWLTPts
    1Clearview Cyclones33006
    2Shelburne30300
    DateVisitorHome
    Jan 13
    7:00P
    Shelburne1Clearview Cyclones2
    Jan 15
    6:00P
    Clearview Cyclones3Shelburne2
    Jan 16
    7:00P
    Shelburne1Clearview Cyclones8
  • Jan 06-Jan 22
    Prelim B
    TeamGPWLTPts
    1West Grey43106
    2Minto41302
    DateVisitorHome
    Jan 12
    7:00P
    Minto3West Grey5
    Jan 16
    7:40P
    West Grey0Minto1
    Jan 17
    6:30P
    Minto2West Grey6
    Jan 19
    6:20P
    West Grey3Minto1
  • Jan 06-Jan 24
    Prelim C
    TeamGPWLTPts
    1Wingham43106
    2Blyth-Brussels41302
    DateVisitorHome
    Jan 12
    6:15P
    Blyth-Brussels0Wingham4
    Jan 14
    3:00P
    Wingham1Blyth-Brussels4
    Jan 18
    7:30P
    Wingham4Blyth-Brussels1
    Jan 19
    6:15P
    Blyth-Brussels3Wingham4
  • Jan 15-Feb 07
    Prelim D
    TeamGPWLTPts
    1Clearview Cyclones53206
    2West Grey52304
    DateVisitorHome
    Jan 24
    7:00P
    Clearview Cyclones2West Grey3
    Jan 29
    5:00P
    West Grey2Clearview Cyclones1
    Jan 31
    7:00P
    Clearview Cyclones2West Grey0
    Feb 04
    12:00P
    West Grey2Clearview Cyclones3
    Feb 05
    5:00P
    Clearview Cyclones3West Grey2
  • Jan 06-Feb 07
    Prelim E
    TeamGPWLTPts
    1South Bruce33006
    2Wingham30300
    DateVisitorHome
    Jan 25
    7:00P
    Wingham5South Bruce7
    Jan 26
    6:15P
    South Bruce5Wingham0
    Jan 28
    2:00P
    South Bruce6Wingham1

PeeWee DD-D Playdowns

Bracket

  • Jan 06-Jan 22
    Prelim A
    TeamGPWLTPts
    1Bruce Peninsula33006
    2TCDMHA30300
    DateVisitorHome
    Jan 12
    6:30P
    TCDMHA0Bruce Peninsula2
    Jan 18
    7:00P
    Bruce Peninsula4TCDMHA3
    Jan 19
    6:30P
    TCDMHA1Bruce Peninsula8
  • Jan 06-Jan 22
    Prelim B
    TeamGPWLTPts
    1Shallow Lake22004
    2Lucknow20200
    DateVisitorHome
    Jan 19
    8:00P
    Shallow Lake6Lucknow1
    Jan 21
    3:30P
    Lucknow0Shallow Lake4
       
  • Jan 06-Jan 22
    Prelim C
    TeamGPWLTPts
    1Drayton43106
    2Arthur41302
    DateVisitorHome
    Jan 13
    7:00P
    Arthur3Drayton5
    Jan 17
    7:00P
    Drayton1Arthur2
    Jan 18
    8:30P
    Arthur3Drayton4
    Jan 19
    8:00P
    Drayton5Arthur1
  • Jan 06-Jan 22
    Prelim D
    TeamGPWLTPts
    1Zurich33006
    2Central Perth Rep30300
    DateVisitorHome
    Jan 12
    6:30P
    Zurich5Central Perth Rep3
    Jan 14
    4:00P
    Central Perth Rep3Zurich4
    Jan 16
    7:30P
    Central Perth Rep3Zurich4
  • Jan 06-Feb 05
    Prelim E
    TeamGPWLTPts
    1Bruce Peninsula43106
    2Shallow Lake41302
    DateVisitorHome
    Jan 26
    6:30P
    Shallow Lake2Bruce Peninsula3
    Jan 28
    3:30P
    Bruce Peninsula2Shallow Lake3
    Jan 29
    4:30P
    Bruce Peninsula4Shallow Lake2
    Feb 02
    7:00P
    Shallow Lake2Bruce Peninsula6
  • Jan 06-Feb 05
    Prelim F
    TeamGPWLTPts
    1Drayton33006
    2Zurich30300
    DateVisitorHome
    Jan 22
    3:15P
    Zurich1Drayton5
    Jan 23
    7:00P
    Drayton7Zurich0
    Jan 27
    6:30P
    Drayton9Zurich1

PeeWee AE Group 3-4 Playdowns

Bracket

  • Jan 06-Jan 22
    Prelim A
    TeamGPWLTPts
    1Kincardine AE33006
    2BCH AE30300
    DateVisitorHome
    Jan 12
    7:15P
    BCH AE1Kincardine AE8
    Jan 13
    6:30P
    Kincardine AE3BCH AE2
    Jan 19
    6:00P
    BCH AE1Kincardine AE2
  • Jan 06-Jan 22
    Prelim B
    TeamGPWLTPts
    1Mitchell AE53206
    2Listowel AE52304
    DateVisitorHome
    Jan 13
    7:50P
    Listowel AE0Mitchell AE1
    Jan 15
    3:00P
    Mitchell AE1Listowel AE2
    Jan 18
    8:00P
    Listowel AE0Mitchell AE2
    Jan 20
    5:30P
    Mitchell AE2Listowel AE3
    Jan 21
    8:00P
    Listowel AE1Mitchell AE3
  • Jan 06-Feb 05
    Prelim C
    TeamGPWLTPts
    1Kincardine AE43106
    2Mitchell AE41302
    DateVisitorHome
    Jan 25
    7:00P
    Mitchell AE1Kincardine AE4
    Jan 29
    4:00P
    Kincardine AE3Mitchell AE4
    Feb 03
    7:50P
    Kincardine AE3Mitchell AE2
    Feb 04
    3:30P
    Mitchell AE0Kincardine AE3

PeeWee WOAA Cruickshank

Bracket

  • Jan 06-Mar 07
    Cruickshank Group A
    TeamGPWLTPts
    1Mitchell64208
    2Goderich63306
    3Listowel62404
    DateVisitorHome
    Jan 21
    2:00P
    Mitchell6Goderich1
    Feb 14
    7:00P
    Goderich0Mitchell3
    Feb 18
    2:00P
    Listowel3Goderich7
    Feb 19
    5:30P
    Listowel4Mitchell5
    Feb 21
    7:30P
    Goderich1Listowel0
    Feb 28
    6:30P
    Goderich3Listowel6
    Mar 05
    4:30P
    Listowel0Mitchell6
    Mar 06
    6:30P
    Mitchell4Listowel7
    Mar 07
    8:00P
    Mitchell1Goderich3
  • Jan 06-Mar 08
    Cruickshank Group B
    TeamGPWLTPts
    1Kincardine651010
    2South Bruce63217
    3Hanover60511
    DateVisitorHome
    Jan 14
    4:00P
    South Bruce1Kincardine3
    Jan 18
    7:00P
    Kincardine0South Bruce1
    Jan 22
    7:00P
    Kincardine1South Bruce0
    Feb 06
    7:30P
    Kincardine5Hanover0
    Feb 22
    6:30P
    Hanover2South Bruce2
    Feb 26
    10:00A
    Hanover0Kincardine4
    Feb 27
    7:30P
    South Bruce3Hanover0
    Mar 01
    7:30P
    South Bruce4Hanover0
    Mar 05
    2:00P
    Hanover2Kincardine4
  • Mar 05-Mar 30
    Cruickshank Final
    TeamGPWLTPts
    1Kincardine32104
    2Mitchell31202
    DateVisitorHome
    Mar 21
    7:30P
    Kincardine1Mitchell4
    Mar 26
    3:00P
    Mitchell2Kincardine3
    Mar 28
    8:00P
    Kincardine4Mitchell3

PeeWee WOAA Gregg

Bracket

  • Jan 06-Mar 05
    Gregg Group A
    TeamGPWLTPts
    1West Grey650111
    2Shallow Lake63306
    3Bruce Peninsula62315
    4Saugeen Shores61502
    DateVisitorHome
    Jan 22
    3:30P
    Saugeen Shores2Bruce Peninsula3
    Feb 04
    3:30P
    Saugeen Shores5Shallow Lake7
    Feb 11
    12:15P
    Shallow Lake0West Grey3
    Feb 16
    6:30P
    West Grey8Saugeen Shores2
    Feb 18
    3:30P
    West Grey1Shallow Lake0
    Feb 25
    3:00P
    Saugeen Shores2West Grey5
    Feb 25
    3:30P
    Bruce Peninsula1Shallow Lake4
    Feb 26
    4:15P
    Shallow Lake5Saugeen Shores6
    Feb 28
    7:00P
    Shallow Lake3Bruce Peninsula2
    Mar 02
    6:30P
    West Grey5Bruce Peninsula1
    Mar 04
    12:15P
    Bruce Peninsula1West Grey1
    Mar 05
    4:15P
    Bruce Peninsula6Saugeen Shores1
  • Jan 06-Mar 05
    Gregg Group B
    TeamGPWLTPts
    1Drayton651010
    2BCH64208
    3Blyth-Brussels63306
    4Minto60600
    DateVisitorHome
    Jan 25
    8:30P
    Minto2Drayton7
    Jan 29
    3:30P
    Blyth-Brussels5Drayton3
    Jan 30
    7:40P
    Blyth-Brussels5Minto2
    Feb 04
    3:00P
    Minto1Blyth-Brussels8
    Feb 10
    6:30P
    Blyth-Brussels2BCH7
    Feb 13
    7:40P
    BCH4Minto3
    Feb 19
    2:00P
    BCH5Drayton8
    Feb 21
    6:30P
    Drayton4BCH2
    Feb 25
    3:00P
    BCH6Blyth-Brussels1
    Feb 26
    3:30P
    Minto1BCH6
    Mar 01
    7:30P
    Drayton8Blyth-Brussels4
    Mar 02
    6:20P
    Drayton6Minto5
  • Feb 28-Mar 30
    Gregg Final
    TeamGPWLTPts
    1West Grey22004
    2Drayton20200
    DateVisitorHome
    Mar 19
    2:15P
    West Grey4Drayton3
    Mar 21
    7:00P
    Drayton2West Grey3
       

PeeWee WOAA Lockridge

Bracket

  • Jan 06-Mar 05
    Lockridge Group A
    TeamGPWLTPts
    1Wingham651010
    2Central Perth Rep63306
    3Mt. Forest62404
    4Arthur62404
    DateVisitorHome
    Jan 26
    6:30P
    Arthur0Central Perth Rep6
    Feb 02
    7:00P
    Central Perth Rep3Mt. Forest2
    Feb 05
    2:15P
    Arthur4Mt. Forest2
    Feb 09
    6:30P
    Mt. Forest5Central Perth Rep2
    Feb 10
    8:15P
    Central Perth Rep4Arthur7
    Feb 12
    2:15P
    Wingham3Mt. Forest2
    Feb 16
    7:30P
    Mt. Forest1Wingham6
    Feb 17
    8:15P
    Mt. Forest8Arthur0
    Feb 21
    6:15P
    Central Perth Rep9Wingham8
    Feb 23
    6:30P
    Wingham4Central Perth Rep1
    Feb 24
    7:15P
    Wingham8Arthur1
    Mar 02
    7:15P
    Arthur2Wingham8
  • Jan 06-Mar 05
    Lockridge Group B
    TeamGPWLTPts
    1Zurich651010
    2Walkerton62404
    3Lucknow62404
    DateVisitorHome
    Jan 21
    4:00P
    Walkerton4Zurich6
    Jan 27
    7:00P
    Walkerton3Lucknow2
    Feb 04
    5:00P
    Walkerton5Zurich6
    Feb 11
    10:30A
    Zurich4Walkerton2
    Feb 14
    8:00P
    Lucknow3Walkerton5
    Feb 17
    7:00P
    Zurich2Lucknow5
    Feb 24
    7:00P
    Zurich5Lucknow1
    Feb 27
    7:30P
    Lucknow1Zurich3
    Mar 05
    5:15P
    Lucknow4Walkerton0
  • Feb 28-Mar 30
    Lockridge Final
    TeamGPWLTPts
    1Wingham22004
    2Zurich20200
    DateVisitorHome
    Mar 22
    7:00P
    Wingham3Zurich2
    Mar 23
    8:15P
    Zurich3Wingham8
       

PeeWee WOAA Neilson

Bracket

  • Jan 06-Mar 05
    Neilson Group A
    TeamGPWLTPts
    1TCDMHA862012
    2Mitchell AE862012
    3Kincardine AE853010
    4Listowel AE82604
    5BCH AE81702
    DateVisitorHome
    Jan 25
    7:01P
    Mitchell AE1Kincardine AE4
    Jan 29
    4:01P
    Kincardine AE3Mitchell AE4
    Feb 04
    4:30P
    TCDMHA8BCH AE2
    Feb 06
    7:00P
    Mitchell AE5BCH AE4
    Feb 08
    7:00P
    Kincardine AE3TCDMHA4
    Feb 11
    2:30P
    Listowel AE4TCDMHA5
    Feb 13
    6:30P
    BCH AE5Listowel AE2
    Feb 18
    3:10P
    TCDMHA2Listowel AE0
    Feb 18
    6:45P
    BCH AE1Mitchell AE4
    Feb 20
    1:00P
    TCDMHA0Kincardine AE2
    Feb 21
    7:00P
    Listowel AE0Mitchell AE3
    Feb 22
    7:00P
    Listowel AE1Kincardine AE3
    Feb 22
    7:00P
    BCH AE2TCDMHA8
    Feb 24
    6:30P
    Kincardine AE4BCH AE1
    Feb 25
    2:30P
    Mitchell AE2TCDMHA4
    Feb 26
    4:45P
    Kincardine AE1Listowel AE4
    Feb 27
    7:00P
    Listowel AE3BCH AE1
    Mar 04
    4:00P
    TCDMHA1Mitchell AE2
    Mar 05
    3:30P
    BCH AE2Kincardine AE3
    Mar 05
    6:15P
    Mitchell AE5Listowel AE2
  • Feb 28-Mar 30
    Neilson Final
    TeamGPWLTPts
    1TCDMHA22004
    2Mitchell AE20200
    DateVisitorHome
    Mar 11
    2:30P
    Mitchell AE3TCDMHA4
    Mar 12
    4:40P
    TCDMHA6Mitchell AE3
       

Game Data Last Updated: Nov 28, 2:30 AM, Next Update: Dec 08, 2:30 AM
Printed from woaa.on.ca on Saturday, November 28, 2020 at 3:14 PM