Atom, 2018-2019, Minor Hockey - Local League (Western Ontario Athletic Association)

PrintAll Atom Standings
Jump To:
Atom Regular Season
Oct 08, 2018-Feb 10, 2019
North A
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1Shallow Lake Lakers 1161501310.96911570.94310-0-0WON 15
2AEMHA Ice Dogs 1161330260.81381170.8278-2-0WON 5
3Saugeen Shores Storm 3161060200.62569450.6057-3-0WON 1
4Saugeen Shores Storm 116673150.46954390.5813-6-1LOST 2
5Owen Sound Jr. Attack Red16412080.25054630.4623-7-0LOST 1
6Bruce Peninsula Northstars16016000.00051990.0250-10-0LOST 16
Oct 08, 2018-Feb 10, 2019
North B
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1Shallow Lake Lakers 2161321270.84490320.7389-1-0WON 4
2Saugeen Shores Storm 4161051210.65655410.5736-4-0LOST 1
3Saugeen Shores Storm 216673150.46955500.5244-4-2WON 1
4AEMHA Ice Dogs 216682140.43847500.4853-5-2WON 1
5TCDMHA Rebels16583130.40649600.4504-5-1LOST 1
6Owen Sound Jr. Attack Gold16115020.063451160.2801-9-0LOST 6
Oct 08, 2018-Feb 10, 2019
West
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1BCH Ice Dogs 2161510300.93871150.82610-0-0WON 12
2Mitchell Meteors161222260.81367170.7988-1-1WON 2
3BCH Ice Dogs 116925230.71946290.6136-1-3WON 3
4Blyth-Brussels Crusaders 2 Burgundy16961190.59457540.5144-5-1LOST 1
5Blyth-Brussels Crusaders 1 Black16763170.53160490.5505-3-2LOST 3
6Zurich Thunder16772160.50053350.6024-5-1LOST 2
7Huron-Bruce Blizzard16781150.46940480.4555-5-0WON 1
8Seaforth Stars16475130.40638520.4222-4-4LOST 1
9Kincardine Kinucks 216475130.40637560.3984-4-2WON 2
10Goderich Sailors16394100.31337550.4022-6-2LOST 5
11Kincardine Kinucks 116411190.28126430.3774-5-1WON 2
12Wingham Ironmen16015110.03114930.1310-10-0LOST 12
Oct 08, 2018-Feb 10, 2019
East
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1Drayton Defenders161510300.93896260.7879-1-0WON 5
2Hanover Falcons 2 Black161312280.875121220.8468-0-2WON 4
3Hanover Falcons 1 Kinsmen161123250.781129420.7547-1-2WON 1
4Minto Mad Dogs161033230.71963360.6366-2-2WON 5
5Listowel Cyclones Black16943210.65657390.5948-1-1WON 4
6South Bruce Blades16862180.56347450.5116-3-1WON 1
7West Grey Warriors16781150.46982980.4565-4-1WON 1
8Listowel Cyclones White165110100.31346550.4553-7-0LOST 6
9Central Perth Predators164102100.31327460.3702-6-2LOST 1
10Walkerton Capitals165110100.31335740.3213-7-0LOST 1
11Mt. Forest Rams16115020.063221070.1711-9-0LOST 4
12Howick Hornets16016000.000121470.0750-10-0LOST 16

Atom Central South Playoffs

Bracket

  • Feb 04-Mar 10
    MAROON WEST
    TeamGPWLTPts
    1Mitchell651010
    2BCH 264119
    3BCH 162315
    4Blyth-Brussels 2 Burgundy60600
    DateVisitorHome
    Feb 08
    7:30P
    BCH 24Blyth-Brussels 2 Burgundy0
    Feb 11
    7:00P
    BCH 21BCH 11
    Feb 16
    4:00P
    Mitchell2BCH 11
    Feb 20
    6:00P
    Mitchell3BCH 21
    Feb 23
    9:00A
    BCH 13Blyth-Brussels 2 Burgundy2
    Feb 24
    4:40P
    BCH 25Mitchell0
    Feb 27
    6:00P
    Blyth-Brussels 2 Burgundy0BCH 25
    Mar 01
    6:50P
    BCH 13Mitchell4
    Mar 02
    11:00A
    Mitchell5Blyth-Brussels 2 Burgundy3
    Mar 04
    7:00P
    Blyth-Brussels 2 Burgundy1BCH 12
    Mar 06
    6:00P
    BCH 10BCH 24
    Mar 09
    4:00P
    Blyth-Brussels 2 Burgundy3Mitchell4
  • Feb 04-Mar 10
    MAROON EAST
    TeamGPWLTPts
    1Hanover 2 Black660012
    2Hanover 1 Kinsmen63306
    3Drayton63306
    4Minto60600
    DateVisitorHome
    Feb 09
    1:30P
    Drayton0Hanover 1 Kinsmen8
    Feb 10
    3:30P
    Hanover 2 Black9Minto1
    Feb 11
    7:30P
    Hanover 1 Kinsmen0Hanover 2 Black4
    Feb 16
    2:20P
    Drayton3Hanover 2 Black4
    Feb 24
    1:00P
    Hanover 2 Black4Drayton0
    Feb 24
    3:30P
    Hanover 1 Kinsmen9Minto2
    Mar 02
    1:20P
    Minto0Hanover 2 Black6
    Mar 03
    2:00P
    Hanover 1 Kinsmen2Drayton8
    Mar 04
    6:50P
    Minto0Drayton4
    Mar 04
    7:30P
    Hanover 2 Black3Hanover 1 Kinsmen1
    Mar 05
    6:30P
    Drayton7Minto0
    Mar 09
    12:10P
    Minto0Hanover 1 Kinsmen5
  • Mar 01-Mar 31
    MAROON Final
    TeamGPWLTPts
    1Mitchell22004
    2Hanover 2 Black20200
    DateVisitorHome
    Mar 17
    4:30P
    Mitchell2Hanover 2 Black1
    Mar 23
    5:45P
    Hanover 2 Black2Mitchell3
       
  • Feb 04-Mar 10
    Silver West
    TeamGPWLTPts
    1Zurich660012
    2Seaforth64208
    3Blyth-Brussels 1 Black62404
    4Huron-Bruce60600
    DateVisitorHome
    Feb 10
    4:30P
    Seaforth0Zurich5
    Feb 12
    7:00P
    Zurich4Seaforth1
    Feb 15
    6:30P
    Zurich2Blyth-Brussels 1 Black1
    Feb 16
    12:30P
    Blyth-Brussels 1 Black7Huron-Bruce1
    Feb 18
    7:00P
    Blyth-Brussels 1 Black3Seaforth4
    Feb 19
    6:00P
    Seaforth1Huron-Bruce0
    Feb 23
    10:00A
    Seaforth3Blyth-Brussels 1 Black1
    Feb 23
    12:00P
    Zurich4Huron-Bruce0
    Feb 24
    4:30P
    Huron-Bruce3Zurich5
    Mar 02
    10:00A
    Huron-Bruce1Blyth-Brussels 1 Black5
    Mar 06
    7:30P
    Huron-Bruce1Seaforth5
    Mar 08
    5:30P
    Blyth-Brussels 1 Black2Zurich5
  • Feb 04-Mar 10
    Silver East
    TeamGPWLTPts
    1West Grey63217
    2Listowel Black63217
    3South Bruce63306
    4Walkerton62404
    DateVisitorHome
    Feb 09
    12:30P
    Listowel Black3West Grey3
    Feb 12
    6:30P
    Walkerton2South Bruce3
    Feb 16
    12:30P
    South Bruce4West Grey3
    Feb 18
    6:30P
    West Grey8Listowel Black2
    Feb 22
    6:45P
    West Grey8South Bruce2
    Feb 24
    2:00P
    South Bruce0Walkerton4
    Feb 27
    7:30P
    Listowel Black2South Bruce3
    Mar 03
    4:10P
    South Bruce0Listowel Black5
    Mar 04
    7:00P
    Listowel Black2Walkerton1
    Mar 06
    7:45P
    Walkerton0Listowel Black3
    Mar 09
    12:30P
    Walkerton8West Grey2
    Mar 10
    9:15A
    West Grey4Walkerton0
  • Feb 04-Apr 07
    Silver Final
    TeamGPWLTPts
    1Zurich22004
    2West Grey20200
    DateVisitorHome
    Mar 17
    4:30P
    West Grey1Zurich13
    Mar 23
    1:00P
    Zurich7West Grey1
       
  • Feb 04-Mar 10
    White West
    TeamGPWLTPts
    1Goderich651010
    2Kincardine 1651010
    3Kincardine 261502
    4Wingham61502
    DateVisitorHome
    Feb 09
    1:00P
    Kincardine 24Wingham1
    Feb 10
    4:00P
    Kincardine 12Goderich0
    Feb 16
    4:45P
    Goderich5Kincardine 12
    Feb 16
    6:00P
    Wingham3Kincardine 21
    Feb 17
    11:45A
    Wingham1Kincardine 12
    Feb 22
    6:30P
    Kincardine 20Kincardine 11
    Feb 23
    2:00P
    Kincardine 13Kincardine 20
    Feb 23
    5:30P
    Goderich11Wingham1
    Feb 28
    7:15P
    Goderich6Kincardine 22
    Mar 03
    4:00P
    Wingham1Goderich9
    Mar 05
    6:15P
    Kincardine 18Wingham0
    Mar 06
    6:00P
    Kincardine 20Goderich1
  • Feb 04-Mar 10
    White East
    TeamGPWLTPts
    1Central Perth Predators651010
    2Listowel White651010
    3Mt. Forest62404
    4Howick60600
    DateVisitorHome
    Feb 09
    1:00P
    Listowel White8Howick0
    Feb 16
    11:00A
    Listowel White1Central Perth Predators3
    Feb 19
    6:30P
    Listowel White3Mt. Forest2
    Feb 23
    7:30P
    Central Perth Predators0Listowel White1
    Feb 26
    6:30P
    Howick4Mt. Forest9
    Mar 01
    7:00P
    Central Perth Predators7Howick0
    Mar 02
    1:30P
    Central Perth Predators5Mt. Forest0
    Mar 03
    4:00P
    Howick1Listowel White10
    Mar 04
    7:00P
    Mt. Forest5Howick3
    Mar 05
    7:30P
    Mt. Forest5Listowel White6
    Mar 08
    7:30P
    Mt. Forest0Central Perth Predators4
    Mar 09
    11:00A
    Howick0Central Perth Predators5
  • Feb 04-Apr 07
    White Final
    TeamGPWLTPts
    1Goderich32104
    2Central Perth Predators31202
    DateVisitorHome
    Mar 21
    7:00P
    Goderich4Central Perth Predators0
    Mar 27
    7:00P
    Central Perth Predators2Goderich0
    Mar 31
    6:00P
    Central Perth Predators0Goderich1

Atom North Playoffs

Bracket

  • Feb 14-Mar 11
    Championship RR
    TeamGPWLTPts
    1Shallow Lake 164119
    2AEMHA 163128
    3Shallow Lake 263217
    4Saugeen Shores 460600
    DateVisitorHome
    Feb 15
    7:30P
    Shallow Lake 22AEMHA 13
    Feb 17
    5:00P
    Shallow Lake 25Shallow Lake 14
    Feb 21
    7:00P
    AEMHA 12Shallow Lake 12
    Feb 22
    6:00P
    Shallow Lake 14AEMHA 10
    Feb 24
    5:00P
    Saugeen Shores 40Shallow Lake 18
    Feb 28
    7:00P
    Shallow Lake 13Shallow Lake 22
    Mar 02
    1:00P
    AEMHA 14Saugeen Shores 42
    Mar 04
    7:00P
    Shallow Lake 26Saugeen Shores 42
    Mar 06
    7:00P
    Saugeen Shores 42AEMHA 13
    Mar 08
    6:30P
    Shallow Lake 14Saugeen Shores 40
    Mar 09
    2:00P
    AEMHA 11Shallow Lake 21
    Mar 10
    6:00P
    Saugeen Shores 42Shallow Lake 23
  • Feb 14-Mar 11
    Consolation RR
    TeamGPWLTPts
    1Saugeen Shores 3651010
    2Saugeen Shores 164208
    3Saugeen Shores 263306
    4AEMHA 260600
    DateVisitorHome
    Feb 15
    6:30P
    Saugeen Shores 33Saugeen Shores 12
    Feb 16
    4:45P
    AEMHA 24Saugeen Shores 25
    Feb 21
    5:30P
    Saugeen Shores 34Saugeen Shores 23
    Feb 22
    7:15P
    Saugeen Shores 12AEMHA 21
    Feb 23
    11:30A
    AEMHA 21Saugeen Shores 36
    Feb 26
    5:30P
    Saugeen Shores 20Saugeen Shores 14
    Feb 28
    7:15P
    Saugeen Shores 23AEMHA 22
    Mar 01
    5:30P
    Saugeen Shores 20Saugeen Shores 32
    Mar 01
    6:30P
    AEMHA 22Saugeen Shores 13
    Mar 02
    11:15A
    Saugeen Shores 35AEMHA 22
    Mar 05
    7:00P
    Saugeen Shores 14Saugeen Shores 32
    Mar 06
    6:15P
    Saugeen Shores 12Saugeen Shores 23
  • Feb 14-Mar 11
    Builders RR
    TeamGPWLTPts
    1TCDMHA651010
    2Owen Sound Red651010
    3Owen Sound Gold62404
    4Bruce Peninsula60600
    DateVisitorHome
    Feb 19
    7:15P
    TCDMHA5Owen Sound Red2
    Feb 21
    7:00P
    Owen Sound Gold18Bruce Peninsula0
    Feb 24
    12:00P
    Owen Sound Red11Bruce Peninsula0
    Feb 26
    6:00P
    Owen Sound Gold4TCDMHA6
    Feb 28
    7:00P
    TCDMHA9Bruce Peninsula0
    Mar 02
    1:00P
    Bruce Peninsula2TCDMHA10
    Mar 02
    5:15P
    Owen Sound Red6Owen Sound Gold2
    Mar 03
    12:00P
    Bruce Peninsula3Owen Sound Red9
    Mar 03
    4:00P
    Bruce Peninsula2Owen Sound Gold7
    Mar 05
    6:00P
    Owen Sound Red1TCDMHA0
    Mar 09
    3:45P
    TCDMHA5Owen Sound Gold4
    Mar 10
    4:30P
    Owen Sound Gold3Owen Sound Red6
  • Feb 14-Mar 31
    Championship Final
    TeamGPWLTPts
    1Shallow Lake 132104
    2AEMHA 131202
    DateVisitorHome
    Mar 17
    5:00P
    AEMHA 12Shallow Lake 14
    Mar 21
    6:00P
    Shallow Lake 11AEMHA 12
    Mar 26
    6:00P
    AEMHA 12Shallow Lake 13
  • Feb 14-Mar 31
    Consolation Final
    TeamGPWLTPts
    1Saugeen Shores 132104
    2Saugeen Shores 331202
    DateVisitorHome
    Mar 09
    4:45P
    Saugeen Shores 13Saugeen Shores 34
    Mar 16
    4:45P
    Saugeen Shores 30Saugeen Shores 11
    Mar 17
    12:00P
    Saugeen Shores 13Saugeen Shores 31
  • Feb 14-Mar 31
    Builders Final
    TeamGPWLTPts
    1Owen Sound Red22004
    2TCDMHA20200
    DateVisitorHome
    Mar 17
    1:00P
    Owen Sound Red2TCDMHA1
    Mar 21
    6:30P
    TCDMHA1Owen Sound Red5
       

Game Data Last Updated: Jul 03, 3:23 AM, Next Update: Jul 13, 3:23 AM
Printed from woaa.on.ca on Friday, July 3, 2020 at 3:41 PM