Novice, 2015-2016, Boys Rep (Western Ontario Athletic Association)

PrintAll Novice Standings
Jump To:
Novice Regular Season
MAROON
Oct 01, 2015-Feb 14, 2016
TeamGPWLTPtsW %GFGADiffGF %Last 10Streak
201910380.95015628+1280.84810-0-0WON 15
201451290.72511338+750.7487-2-1WON 4
201262260.6508950+390.6404-4-2WON 1
209101190.4758069+110.5373-6-1LOST 3
20217150.12525138-1130.1531-8-1LOST 2
20118130.07524164-1400.1280-9-1TIED 1
WHITE
Oct 01, 2015-Feb 14, 2016
TeamGPWLTPtsW %GFGADiffGF %Last 10Streak
201901390.97511928+910.8109-0-1WON 1
201253270.6757533+420.6946-1-3WON 1
20992200.5007050+200.5835-5-0WON 1
20794180.4505976-170.4374-4-2LOST 1
20213590.22560130-700.3162-6-2TIED 1
20013770.17535101-660.2570-7-3TIED 1
BLUE
Oct 01, 2015-Feb 14, 2016
TeamGPWLTPtsW %GFGADiffGF %Last 10Streak
191522320.8429941+580.7077-1-2LOST 1
201361270.6757762+150.5547-2-1WON 3
20893190.4759286+60.5173-6-1WON 1
19793170.4476985-160.4483-4-3LOST 4
196130120.3165082-320.3791-9-0LOST 4
19313390.2374879-310.3783-5-2WON 1
RED
Oct 01, 2015-Feb 14, 2016
TeamGPWLTPtsW %GFGADiffGF %Last 10Streak
191621330.86813656+800.7088-1-1WON 4
201631330.82511970+490.6309-1-0WON 6
201370260.65012994+350.5785-5-0WON 2
204142100.25084142-580.3722-7-1LOST 1
19313390.23749109-600.3101-7-2LOST 1
20316170.1753783-460.3082-7-1LOST 3

Novice Twolan Division
Feb 14-Feb 29
Series A
TeamGPWLTPts
Mitchell Meteors33006
Goderich Sailors30300
DateVisitorHome
Feb 20
4:25P
Mitchell Meteors4Goderich Sailors1
Feb 21
3:40P
Goderich Sailors1Mitchell Meteors10
Feb 23
6:00P
Mitchell Meteors7Goderich Sailors3
Feb 14-Feb 29
Series B
TeamGPWLTPts
Kincardine Kinucks33006
BCH Ice Dogs30300
DateVisitorHome
Feb 19
7:00P
BCH Ice Dogs3Kincardine Kinucks5
Feb 20
10:30A
Kincardine Kinucks3BCH Ice Dogs2
Feb 22
7:00P
Kincardine Kinucks5BCH Ice Dogs4
Feb 14-Feb 29
Series C
TeamGPWLTPts
Saugeen Shores Storm53206
Hanover Falcons52304
DateVisitorHome
Feb 19
6:00P
Hanover Falcons3Saugeen Shores Storm4
Feb 20
11:00A
Saugeen Shores Storm4Hanover Falcons5
Feb 21
11:30A
Hanover Falcons0Saugeen Shores Storm2
Feb 27
11:00A
Saugeen Shores Storm3Hanover Falcons4
Feb 28
3:00P
Hanover Falcons1Saugeen Shores Storm3
Feb 14-Mar 15
Series D
TeamGPWLTPts
Hanover Falcons33006
BCH Ice Dogs32104
Goderich Sailors40400
DateVisitorHome
Mar 03
7:00P
BCH Ice Dogs2Hanover Falcons4
Mar 04
5:45P
BCH Ice Dogs4Goderich Sailors2
Mar 05
11:00A
Goderich Sailors2Hanover Falcons5
Mar 06
2:00P
Hanover Falcons4Goderich Sailors2
Mar 08
6:00P
Goderich Sailors3BCH Ice Dogs4
Mar 12
11:00A
Hanover FalconsBCH Ice Dogs
Feb 14-Mar 15
Series E
TeamGPWLTPts
Mitchell Meteors44008
Saugeen Shores Storm42204
Kincardine Kinucks40400
DateVisitorHome
Feb 27
3:15P
Mitchell Meteors7Kincardine Kinucks4
Mar 04
6:00P
Kincardine Kinucks0Saugeen Shores Storm3
Mar 05
3:45P
Kincardine Kinucks1Mitchell Meteors5
Mar 06
11:30A
Mitchell Meteors5Saugeen Shores Storm0
Mar 10
6:30P
Saugeen Shores Storm3Kincardine Kinucks2
Mar 13
5:10P
Saugeen Shores Storm3Mitchell Meteors7
Feb 14-Apr 03
Consolation Final
TeamGPWLTPts
BCH Ice Dogs53206
Hanover Falcons52304
DateVisitorHome
Mar 19
10:00A
BCH Ice Dogs2Hanover Falcons3
Mar 23
6:30P
Hanover Falcons1BCH Ice Dogs4
Mar 24
7:00P
BCH Ice Dogs6Hanover Falcons5
Mar 26
1:00P
Hanover Falcons7BCH Ice Dogs4
Mar 27
3:00P
BCH Ice Dogs2Hanover Falcons1
Feb 14-Apr 03
Championship Final
TeamGPWLTPts
Mitchell Meteors33006
Saugeen Shores Storm30300
DateVisitorHome
Mar 13
5:10P
Saugeen Shores Storm3Mitchell Meteors7
Mar 15
6:00P
Mitchell Meteors6Saugeen Shores Storm0
Mar 26
3:45P
Saugeen Shores Storm1Mitchell Meteors2

Novice Hodges Division
Feb 14-Feb 29
Series A
TeamGPWLTPts
West Grey Warriors33006
Mt. Forest Rams30300
DateVisitorHome
Feb 17
7:00P
Mt. Forest Rams0West Grey Warriors7
Feb 19
8:00P
West Grey Warriors4Mt. Forest Rams1
Feb 20
11:30A
Mt. Forest Rams3West Grey Warriors4
Feb 14-Feb 29
Series B
TeamGPWLTPts
Walkerton Capitals32104
Blyth-Brussels Crusaders31202
DateVisitorHome
Feb 16
7:00P
Walkerton Capitals7Blyth-Brussels Crusaders1
Feb 21
5:30P
Blyth-Brussels Crusaders5Walkerton Capitals3
Feb 27
11:00A
Walkerton Capitals5Blyth-Brussels Crusaders1
Feb 14-Feb 29
Series C
TeamGPWLTPts
South Bruce Blades33006
Seaforth Stars30300
DateVisitorHome
Feb 20
11:30A
Seaforth Stars3South Bruce Blades7
Feb 21
2:00P
Seaforth Stars3South Bruce Blades9
Feb 23
6:30P
South Bruce Blades4Seaforth Stars2
Feb 14-Mar 15
Series D
TeamGPWLTPts
Blyth-Brussels Crusaders44008
Mt. Forest Rams52304
Seaforth Stars51402
DateVisitorHome
Feb 27
3:00P
Mt. Forest Rams2Seaforth Stars6
Feb 28
12:00P
Seaforth Stars3Mt. Forest Rams4
Mar 02
5:30P
Seaforth Stars2Blyth-Brussels Crusaders6
Mar 06
5:00P
Mt. Forest Rams1Blyth-Brussels Crusaders8
Mar 08
5:30P
Blyth-Brussels Crusaders6Seaforth Stars3
Mar 09
6:40P
Blyth-Brussels Crusaders5Mt. Forest Rams2
Mar 10
7:00P
Mt. Forest Rams4Seaforth Stars1
Feb 14-Mar 15
Series E
TeamGPWLTPts
Walkerton Capitals44008
South Bruce Blades52304
West Grey Warriors51402
DateVisitorHome
Mar 02
7:00P
South Bruce Blades4West Grey Warriors7
Mar 05
11:00A
South Bruce Blades1Walkerton Capitals3
Mar 07
7:00P
West Grey Warriors2South Bruce Blades3
Mar 09
7:00P
Walkerton Capitals2West Grey Warriors1
Mar 10
6:00P
Walkerton Capitals3South Bruce Blades1
Mar 11
7:00P
West Grey Warriors1Walkerton Capitals5
Mar 15
7:30P
South Bruce Blades3West Grey Warriors2
Feb 14-Apr 03
Consolation Final
TeamGPWLTPts
Blyth-Brussels Crusaders33006
Mt. Forest Rams30300
DateVisitorHome
Mar 21
7:00P
Mt. Forest Rams2Blyth-Brussels Crusaders3
Mar 23
7:40P
Blyth-Brussels Crusaders6Mt. Forest Rams2
Mar 29
6:30P
Blyth-Brussels Crusaders3Mt. Forest Rams1
Feb 14-Apr 03
Championship Final
TeamGPWLTPts
Walkerton Capitals22004
South Bruce Blades20200
DateVisitorHome
Mar 18
6:00P
South Bruce Blades1Walkerton Capitals4
Mar 22
6:30P
Walkerton Capitals4South Bruce Blades1
   

Novice Jacobi Division
Feb 14-Feb 29
Series A
TeamGPWLTPts
Shallow Lake Lakers22004
Bruce Peninsula Northstars20200
DateVisitorHome
Feb 20
4:30P
Bruce Peninsula Northstars1Shallow Lake Lakers7
Feb 21
4:00P
Shallow Lake Lakers6Bruce Peninsula Northstars4
   
Feb 14-Feb 29
Series B
TeamGPWLTPts
Ripley Wolves33006
Zurich Thunder30300
DateVisitorHome
Feb 19
6:45P
Zurich Thunder1Ripley Wolves5
Feb 20
3:00P
Ripley Wolves3Zurich Thunder1
Feb 21
10:00A
Zurich Thunder1Ripley Wolves4
Feb 14-Feb 29
Series C
TeamGPWLTPts
Drayton Defenders22004
Mitchell Meteors AE20200
DateVisitorHome
Feb 20
9:00A
Mitchell Meteors AE2Drayton Defenders5
Feb 21
5:40P
Drayton Defenders4Mitchell Meteors AE3
   
Feb 14-Mar 15
Series D
TeamGPWLTPts
Bruce Peninsula Northstars43106
Mitchell Meteors AE42204
Zurich Thunder41302
DateVisitorHome
Feb 26
6:30P
Mitchell Meteors AE1Zurich Thunder2
Feb 27
3:45P
Zurich Thunder2Mitchell Meteors AE3
Mar 05
3:00P
Mitchell Meteors AE2Bruce Peninsula Northstars6
Mar 06
3:40P
Bruce Peninsula Northstars2Mitchell Meteors AE4
Mar 12
3:00P
Zurich Thunder4Bruce Peninsula Northstars13
Mar 13
2:00P
Bruce Peninsula Northstars7Zurich Thunder2
Feb 14-Mar 15
Series E
TeamGPWLTPts
Ripley Wolves43106
Shallow Lake Lakers42204
Drayton Defenders41302
DateVisitorHome
Feb 27
11:00A
Drayton Defenders3Shallow Lake Lakers12
Feb 28
4:30P
Shallow Lake Lakers5Drayton Defenders7
Feb 29
6:30P
Ripley Wolves1Shallow Lake Lakers5
Mar 04
6:45P
Shallow Lake Lakers1Ripley Wolves2
Mar 05
3:30P
Drayton Defenders4Ripley Wolves7
Mar 06
4:30P
Ripley Wolves4Drayton Defenders3
Feb 14-Apr 03
Consolation Final
TeamGPWLTPts
Bruce Peninsula Northstars32104
Mitchell Meteors AE31202
DateVisitorHome
Mar 28
7:00P
Bruce Peninsula Northstars9Mitchell Meteors AE1
Apr 02
1:00P
Mitchell Meteors AE4Bruce Peninsula Northstars3
Apr 02
3:00P
Mitchell Meteors AE2Bruce Peninsula Northstars10
Feb 14-Apr 03
Championship Final
TeamGPWLTPts
Ripley Wolves43106
Shallow Lake Lakers41302
DateVisitorHome
Mar 22
7:30P
Shallow Lake Lakers1Ripley Wolves2
Mar 26
3:30P
Shallow Lake Lakers2Ripley Wolves3
Mar 27
2:00P
Ripley Wolves2Shallow Lake Lakers4
Mar 28
2:00P
Shallow Lake Lakers2Ripley Wolves3

Novice McClure Division
Feb 14-Feb 29
Series A
TeamGPWLTPts
AEMHA Ice Dogs32104
Arthur Vipers31202
DateVisitorHome
Feb 19
7:00P
Arthur Vipers6AEMHA Ice Dogs3
Feb 23
7:00P
AEMHA Ice Dogs11Arthur Vipers9
Feb 25
7:00P
AEMHA Ice Dogs5Arthur Vipers3
Feb 14-Feb 29
Series B
TeamGPWLTPts
Central Perth Rep22004
Listowel Cyclones20200
DateVisitorHome
Feb 20
11:00A
Listowel Cyclones3Central Perth Rep5
Feb 21
3:00P
Central Perth Rep7Listowel Cyclones1
   
Feb 14-Feb 29
Series C
TeamGPWLTPts
Wallace Sabres22004
Minto Mad Dogs20200
DateVisitorHome
Feb 20
12:10P
Wallace Sabres9Minto Mad Dogs1
Feb 22
7:15P
Minto Mad Dogs2Wallace Sabres5
   
Feb 14-Mar 15
Series D
TeamGPWLTPts
Minto Mad Dogs43106
Arthur Vipers43106
Listowel Cyclones40400
DateVisitorHome
Feb 28
3:00P
Arthur Vipers11Listowel Cyclones6
Mar 01
7:30P
Minto Mad Dogs5Arthur Vipers4
Mar 02
6:30P
Listowel Cyclones2Minto Mad Dogs9
Mar 06
3:00P
Minto Mad Dogs11Listowel Cyclones1
Mar 08
6:00P
Arthur Vipers7Minto Mad Dogs6
Mar 12
2:00P
Listowel Cyclones1Arthur Vipers7
Feb 14-Mar 15
Series E
TeamGPWLTPts
AEMHA Ice Dogs43017
Wallace Sabres41124
Central Perth Rep40311
DateVisitorHome
Mar 03
7:00P
Central Perth Rep2Wallace Sabres8
Mar 05
11:00A
AEMHA Ice Dogs4Central Perth Rep3
Mar 06
1:00P
Central Perth Rep4AEMHA Ice Dogs5
Mar 07
7:15P
AEMHA Ice Dogs7Wallace Sabres1
Mar 09
7:00P
Wallace Sabres3AEMHA Ice Dogs3
Mar 13
3:00P
Wallace Sabres3Central Perth Rep3
Feb 14-Apr 03
Consolation Final
TeamGPWLTPts
Arthur Vipers33006
Minto Mad Dogs30300
DateVisitorHome
Mar 13
2:30P
Arthur Vipers14Minto Mad Dogs3
Mar 16
6:30P
Arthur Vipers13Minto Mad Dogs0
Mar 21
7:00P
Minto Mad Dogs5Arthur Vipers6
Feb 14-Apr 03
Championship Final
TeamGPWLTPts
Wallace Sabres33006
AEMHA Ice Dogs30300
DateVisitorHome
Mar 19
10:45A
AEMHA Ice Dogs0Wallace Sabres5
Mar 22
7:15P
Wallace Sabres5AEMHA Ice Dogs3
Mar 28
6:30P
AEMHA Ice Dogs4Wallace Sabres5

Game Data Last Updated: Jul 07, 1:14 AM, Next Update: Jul 17, 1:14 AM