Midget, 2019-2020, Minor Hockey - Rep (Western Ontario Athletic Association)

PrintAll Midget Standings
Jump To:
Midget Regular Season
Sep 21, 2019-Jan 12, 2020
Group A
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1Listowel Cyclones161204280.87567190.7798-0-2TIED 1
2Kincardine Kinucks161204280.87570210.7699-0-1WON 4
3Mitchell Meteors16754180.56330280.5174-4-2TIED 1
4Hanover Falcons16565150.46934430.4424-5-1WON 2
5BCH Ice Dogs16475130.40638440.4633-3-4TIED 2
6Walkerton Capitals16493110.34434440.4363-6-1LOST 4
7Saugeen Shores Storm16412080.25023620.2711-9-0LOST 4
8Mt. Forest Rams16211370.21932670.3232-5-3TIED 3
Sep 21, 2019-Jan 12, 2020
Group B
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1South Bruce Blades161240240.75054290.6518-2-0WON 3
2Goderich Sailors16844200.62543270.6146-3-1LOST 1
3Shallow Lake Lakers16853190.59436260.5813-5-2WON 1
4Wingham Ironmen16862180.56339460.4593-5-2WON 1
5TCDMHA Rebels16574140.43838410.4815-4-1LOST 1
6Huron-Bruce Blizzard16682140.43827310.4663-7-0LOST 1
7West Grey Warriors16475130.40629330.4683-5-2WON 1
8Blyth-Brussels Crusaders16583130.40636480.4294-4-2WON 1
9Central Perth Predators16310390.28141620.3982-7-1LOST 2
Sep 21, 2019-Jan 12, 2020
Group C
TeamGPWLTPtsW %GFGAGF %Last 10Streak
1Drayton Defenders161420280.87592300.7549-1-0WON 6
2Listowel Cyclones AE161150220.68870370.6548-2-0LOST 2
3Mitchell Meteors AE16961190.59440290.5805-4-1WON 3
4BCH Ice Dogs AE16212260.18833720.3141-8-1WON 1
5Hanover Falcons AE16213150.15613800.1401-9-0LOST 3

Midget B Playdowns

Bracket

  • Jan 01-Jan 26
    Prelim A
    TeamGPWLTPts
    1BCH63217
    2Saugeen Shores62315
    DateVisitorHome
    Jan 13
    8:00P
    Saugeen Shores2BCH4
    Jan 15
    7:30P
    BCH3Saugeen Shores0
    Jan 20
    8:00P
    Saugeen Shores2BCH2
    Jan 22
    7:30P
    BCH1Saugeen Shores4
    Jan 24
    7:30P
    BCH1Saugeen Shores4
    Jan 25
    6:30P
    Saugeen Shores0BCH2
  • Jan 01-Feb 09
    Prelim B
    TeamGPWLTPts
    1Kincardine63217
    2Mitchell62315
    DateVisitorHome
    Jan 19
    8:00P
    Kincardine3Mitchell1
    Jan 25
    5:00P
    Mitchell0Kincardine5
    Jan 26
    1:15P
    Mitchell3Kincardine1
    Feb 01
    8:00P
    Kincardine3Mitchell3
    Feb 03
    9:00P
    Kincardine3Mitchell5
    Feb 06
    9:00P
    Mitchell1Kincardine5
  • Jan 01-Feb 09
    Prelim C
    TeamGPWLTPts
    1Listowel33006
    2BCH30300
    DateVisitorHome
    Feb 01
    6:30P
    Listowel5BCH1
    Feb 02
    8:30P
    BCH1Listowel6
    Feb 03
    7:30P
    Listowel4BCH0

Midget CC Playdowns

Bracket

  • Jan 01-Feb 02
    Prelim A
    TeamGPWLTPts
    1Hanover53206
    2Goderich52304
    DateVisitorHome
    Jan 19
    8:30P
    Hanover3Goderich1
    Jan 23
    8:30P
    Goderich5Hanover3
    Jan 25
    9:00P
    Goderich0Hanover7
    Jan 26
    8:30P
    Hanover3Goderich4
    Jan 30
    8:30P
    Goderich0Hanover4
  • Jan 01-Feb 02
    Prelim B
    TeamGPWLTPts
    1Walkerton33006
    2Mt. Forest30300
    DateVisitorHome
    Jan 20
    8:30P
    Mt. Forest2Walkerton5
    Jan 24
    9:30P
    Walkerton6Mt. Forest2
    Jan 27
    8:30P
    Mt. Forest1Walkerton5

Midget C Playdowns

Bracket

  • Jan 01-Jan 26
    Prelim A
    TeamGPWLTPts
    1Blyth-Brussels33006
    2West Grey30300
    DateVisitorHome
    Jan 14
    9:00P
    West Grey3Blyth-Brussels4
    Jan 16
    8:30P
    Blyth-Brussels3West Grey2
    Jan 19
    7:30P
    West Grey1Blyth-Brussels3
  • Jan 01-Feb 09
    Prelim B
    TeamGPWLTPts
    1Georgian Shores53117
    2Wingham51313
    DateVisitorHome
    Jan 31
    8:00P
    Wingham0Georgian Shores0
    Feb 01
    7:45P
    Georgian Shores2Wingham1
    Feb 04
    8:00P
    Wingham3Georgian Shores4
    Feb 06
    8:45P
    Georgian Shores3Wingham4
    Feb 07
    8:00P
    Wingham0Georgian Shores6
  • Jan 01-Feb 09
    Prelim C
    TeamGPWLTPts
    1South Bruce33006
    2Blyth-Brussels30300
    DateVisitorHome
    Jan 29
    9:00P
    Blyth-Brussels1South Bruce4
    Jan 31
    9:00P
    South Bruce3Blyth-Brussels0
    Feb 03
    9:00P
    Blyth-Brussels2South Bruce5

Midget DD Playdowns

Bracket

  • Jan 01-Jan 26
    Prelim A
    TeamGPWLTPts
    1Huron-Bruce22004
    2Central Perth Predators20200
    DateVisitorHome
    Jan 14
    7:30P
    Central Perth Predators1Huron-Bruce3
    Jan 17
    7:00P
    Huron-Bruce3Central Perth Predators1
       
  • Jan 01-Feb 09
    Prelim B
    TeamGPWLTPts
    1TCDMHA53117
    2Shallow Lake51313
    DateVisitorHome
    Jan 20
    7:30P
    TCDMHA1Shallow Lake4
    Jan 23
    9:00P
    Shallow Lake0TCDMHA1
    Jan 30
    9:00P
    Shallow Lake1TCDMHA2
    Feb 06
    8:30P
    TCDMHA0Shallow Lake0
    Feb 09
    2:00P
    Shallow Lake2TCDMHA4
  • Jan 01-Feb 09
    Prelim C
    TeamGPWLTPts
    1Drayton33006
    2Huron-Bruce30300
    DateVisitorHome
    Jan 29
    8:30P
    Huron-Bruce4Drayton5
    Feb 02
    6:30P
    Drayton4Huron-Bruce0
    Feb 04
    7:30P
    Drayton3Huron-Bruce2

Midget AE 3-5 Playdowns

Bracket

  • Jan 01-Feb 02
    Prelim A
    TeamGPWLTPts
    1Listowel AE43106
    2BCH AE41302
    DateVisitorHome
    Jan 16
    8:00P
    Listowel AE2BCH AE1
    Jan 19
    7:00P
    BCH AE2Listowel AE5
    Jan 23
    8:00P
    Listowel AE2BCH AE3
    Jan 26
    7:00P
    BCH AE3Listowel AE5
  • Jan 01-Feb 02
    Prelim B
    TeamGPWLTPts
    1Mitchell AE33006
    2Hanover AE30300
    DateVisitorHome
    Jan 19
    8:30P
    Mitchell AE3Hanover AE0
    Jan 20
    9:00P
    Hanover AE0Mitchell AE4
    Jan 26
    8:30P
    Mitchell AE6Hanover AE0

Midget Cruikshank

Bracket

  • Jan 09-Mar 10
    POOL A
    TeamGPWLTPts
    1Kincardine651010
    2Hanover63306
    3Saugeen Shores62404
    4South Bruce62404
    DateVisitorHome
    Jan 18
    4:15P
    Kincardine5Hanover2
    Jan 20
    9:00P
    Kincardine3South Bruce2
    Feb 08
    8:00P
    Hanover0Kincardine3
    Feb 22
    7:30P
    Hanover5Saugeen Shores1
    Feb 24
    9:00P
    Saugeen Shores3South Bruce4
    Feb 26
    7:30P
    Kincardine3Saugeen Shores0
    Mar 02
    7:00P
    Saugeen Shores3Kincardine1
    Mar 02
    9:00P
    Hanover5South Bruce1
    Mar 03
    9:00P
    Saugeen Shores3Hanover5
    Mar 07
    8:30P
    South Bruce4Saugeen Shores7
    Mar 08
    8:30P
    South Bruce4Hanover1
    Mar 10
    7:30P
    South Bruce2Kincardine6
  • Jan 09-Mar 10
    POOL B
    TeamGPWLTPts
    1Mitchell43017
    2Listowel42115
    3Goderich40400
    DateVisitorHome
    Jan 20
    9:30P
    Mitchell3Listowel2
    Feb 09
    8:30P
    Mitchell6Goderich3
    Feb 24
    9:00P
    Listowel2Mitchell2
    Feb 26
    9:00P
    Goderich1Mitchell4
    Mar 05
    8:00P
    Listowel3Goderich1
    Mar 08
    7:30P
    Goderich0Listowel7
  • Jan 09-Mar 29
    Final
    TeamGPWLTPts
    1Kincardine00000
    1Mitchell00000
    DateVisitorHome
       
       
       

Midget Gregg

Bracket

  • Jan 09-Mar 10
    POOL A
    TeamGPWLTPts
    1TCDMHA650111
    2West Grey63217
    3Huron-Bruce62404
    4Drayton61502
    DateVisitorHome
    Jan 15
    8:30P
    TCDMHA6Drayton4
    Jan 19
    2:00P
    Drayton2TCDMHA4
    Feb 10
    8:00P
    Drayton5West Grey6
    Feb 13
    9:00P
    Huron-Bruce1West Grey5
    Feb 21
    7:30P
    West Grey2Huron-Bruce1
    Feb 23
    5:15P
    Drayton2Huron-Bruce3
    Feb 24
    8:00P
    TCDMHA3West Grey2
    Feb 25
    9:00P
    Huron-Bruce4Drayton2
    Mar 02
    9:00P
    TCDMHA2Huron-Bruce0
    Mar 05
    9:00P
    West Grey3TCDMHA3
    Mar 06
    8:30P
    Huron-Bruce1TCDMHA4
    Mar 11
    8:30P
    West Grey3Drayton5
  • Jan 09-Mar 10
    POOL B
    TeamGPWLTPts
    1BCH64119
    2Walkerton64208
    3Blyth-Brussels62404
    4Shallow Lake61413
    DateVisitorHome
    Jan 13
    8:30P
    Shallow Lake2Walkerton3
    Jan 16
    8:30P
    Walkerton7Shallow Lake0
    Feb 11
    9:00P
    BCH6Blyth-Brussels2
    Feb 17
    8:00P
    Blyth-Brussels1BCH6
    Feb 23
    6:30P
    Shallow Lake3Blyth-Brussels1
    Feb 24
    8:00P
    Walkerton3BCH4
    Feb 29
    6:30P
    Shallow Lake1BCH3
    Mar 02
    8:30P
    BCH3Walkerton4
    Mar 03
    9:00P
    Walkerton2Blyth-Brussels3
    Mar 08
    4:30P
    Blyth-Brussels2Walkerton3
    Mar 08
    5:30P
    BCH1Shallow Lake1
    Mar 09
    8:15P
    Blyth-Brussels3Shallow Lake1
  • Jan 09-Mar 29
    Final
    TeamGPWLTPts
    1BCH00000
    1TCDMHA00000
    DateVisitorHome
       
       
       

Midget Lockridge

Bracket

  • Jan 09-Mar 10
    POOL A
    TeamGPWLTPts
    1Mt. Forest43106
    2Listowel AE43106
    3Hanover AE40400
    DateVisitorHome
    Feb 07
    9:30P
    Hanover AE0Mt. Forest6
    Feb 09
    8:30P
    Mt. Forest9Hanover AE3
    Feb 23
    8:30P
    Listowel AE5Hanover AE1
    Feb 26
    8:00P
    Mt. Forest5Listowel AE4
    Mar 02
    9:30P
    Listowel AE2Mt. Forest1
    Mar 09
    9:30P
    Hanover AE2Listowel AE4
  • Jan 09-Mar 10
    POOL B
    TeamGPWLTPts
    1Central Perth Predators44008
    2Mitchell AE42204
    3BCH AE40400
    DateVisitorHome
    Jan 31
    7:00P
    Mitchell AE2Central Perth Predators3
    Feb 20
    8:00P
    Central Perth Predators7BCH AE3
    Feb 21
    9:15P
    BCH AE3Mitchell AE4
    Mar 01
    6:00P
    Mitchell AE3BCH AE1
    Mar 06
    7:00P
    BCH AE1Central Perth Predators6
    Mar 08
    8:00P
    Central Perth Predators8Mitchell AE4
  • Jan 09-Mar 29
    Final
    TeamGPWLTPts
    1Central Perth Predators00000
    1Mt. Forest00000
    DateVisitorHome
       
       
       

Game Data Last Updated: May 31, 2:36 AM, Next Update: Jun 10, 2:36 AM
Printed from woaa.on.ca on Sunday, May 31, 2020 at 4:28 PM